Již v pátek se na všech základních a středních školách v republice bude rozdávat závěrečné vysvědčení, z kterého však mají některé děti veliký strach. Mohou za to především jejich rodiče, kteří to sice myslí dobře, ale jejich přehnaná ctižádostivost může vést dokonce až k tragédii.
Případů, kdy se dítě zhroutilo kvůli špatným známkám na vysvědčení a rozhodlo se strach z rodičů překonat útěkem z domu nebo tím nejhorším řešením, není málo. Podle Vladimíra Chramosty, ředitele ZŠ Bystřice, však jde těmto nešťastným situacím předcházet. „Rodiče by své děti měli hodně chválit a motivovat je. Samozřejmě, bez trestů to nejde, ale rozhodně není dobré dětem všechno zakázat. U nás rodiče pravidelně podepisují žákovské knížky, takže o všem jsou srozuměni. Podobný případ jsme zatím nezaznamenali,“ uvedl Chramosta.
Podle pedagogů jsou v dnešní době děti pod tlakem rodičů, kteří chtějí, aby se jejich potomci uplatnili ve společnosti, a na své děti kladou přehnané nároky. Občas proto chodí žáci za učiteli a snaží se smlouvat o lepší známku. „Většinou jsou to děti, které si myslí, že v tom předmětu jsou lepší, než je hodnotí učitel. Pokud jim ale vychází, tak s tím nic neudělám a kolegové určitě také ne,“ uvedla ředitelka postupické základky Mirka Ottlová.
Právě v tomto období je hodně zaměstnaná Linka bezpečí. Ta očekává příval hovorů dětí, které se obávají přinést domů vysvědčení. „Děti se obávají reakce rodičů, že jim něco zakážou, někteří se bojí výprasku. Zatím k zvýšenému počtu volání dětí nedošlo. Nejvíce jich bývá v den vysvědčení, když to děti rozebírají s kamarády a mají největší strach. Poslední dva, tři roky však nárůst hovorů není tak obrovský, protože rodiče přece jen často upozorňují v médiích na to, aby byli průběžně informováni o známkách, a dětem se více věnovali a pomáhali jim,“ uvedla Šárka Laipoldová z Linky bezpečí.

 

Kam se obrátit

Sdružení Linka bezpečí provozuje projekt Linka bezpečí 800 155 555 primárně určený dětem v těžkých životních situacích. Dále je tu projekt Linka vzkaz domů 800 111 113 zaměřený zejména pro děti na útěku z domova či ústavních zařízení a projekt Rodičovská linka 283 852 222 pomáhající řešit rodičům výchovné problémy. Stále významnější je projekt internetová linka lb@linkabezpeci.cz korespondující s prací Linky bezpečí prostřednictvím e-mailu.