„Abych uvedla všechno na pravou míru. Rok 1315 je pouze jedno z dat první písemné zmínky o Čechticích. Nikoliv jediné. Ještě jsme kdesi totiž našli, že první písemná zmínka o našem městysi pochází až z roku 1316," vysvětlila hned v úvodu místostarostka Čechtice Marie Marhanová.

Čím si ale bylo vedení městyse při přípravách oslav jisté na sto procent, tak dnem, kdy se budou konat. Vzhledem k tomu, že městys pořádá na konci července každoročně Svatojakubskou pouť a v samém centu Čechtic stojí kostel zasvěcený světci stejného jména, byla sobota 25. července více než jasná.

„Oslavy byly zahájeny ale už v pátek večerním koncertem, právě v kostele sv. Jakuba. Tam jako první vystoupily děti scholy, která zpívá při farnosti Čechtice. Ty poté vystřídala naše občanka Kateřina Kosová se svým doprovodem, a celý slavnostní zahajovací večer zakončil saxofonový koncert pod vedením Luboše Průši," popsala ve zkratce páteční koncert Marie Marhanová.

Hlavní oslavy byly ovšem naplánované na sobotu, které vypukly půl hodiny po pravém poledni, a jejichž program, jak ten hlavní, tak i doprovodný byl natolik pestrý, že si v něm to své našel opravu každý.

Zatímco na nádvoří čechtického zámku čekalo na děti divadlo či kvízová cesta, na náměstí se mohly svézt na historickém kolotoči, zastřílet si na nevšední střelnici nebo se vyřádit na několika skákacích hradech. Především pak pro dospělé byl lákadlem flašinetář, ukázky historických řemesel nebo stánky s dobrým jídlem a pitím, které zajišťovali ryze domácí spolky.

„Řekli jsme si, že sem nikoho cizího nepustíme. Takže jeden stánek s občerstvením zajišťovali hasiči, další členové Sokola, jiný zase myslivci nebo jatka Jeníkov, které bereme za vlastní," prozradila místostarostka Čechtic.

Ještě k tomu doprovodnému programu. Je zpřístupněna zvonice i s výkladem, lidé se mohou po celý den podívat do kostela nebo využít dne otevřených dveří na zdejším zámku. V sokolovně najdou zájemci historickou výstavu o našem městysi a v přízemí radnice je výstava keramiky, opět naší rodačky Kateřiny Blažejové. V žádném případě nesmíme zapomenout na výstavu historické hasičské techniky," dodala v průběhu oslav Marie Marhanová.

Jako třešničkou na dortu celých oslav pak bylo vystoupení Jakuba Smolíka, ohňová show a v jedenáct hodin večer ohňostroj, který zakončil oficiální část oslav.