VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Výstředního domácího mazlíčka někteří lidé v obci mít nechtěli

Břežany – Každý začátek je těžký. Své o tom ví Jiřina Horká z Břežan, která chová na zahradě svého domu poněkud nevšedního domácího mazlíčka. Lva, o němž někteří obyvatelé Břežan nějaký čas po jeho příchodu do obce hovořili jako o velké kočce, která nemá v jejich vesnici co dělat.

20.5.2016
SDÍLEJ:

Na přítomnost lva v obci si museli obyvatelé Břežan chvíli zvykat.Foto: Martina Křečková

„Je pravda, že několik spoluobčanů mělo k pobytu dravé šelmy v obci jisté výhrady," přiznal Pavel Špunda, místostarosta Lešan, pod které Břežany katastrálně spadají. A to i přesto, že majitelka tříletého vykastrovaného lva Dina má veškerá povolení či vyjádření potřebná k chovu tohoto poněkud výstředního domácího mazlíčka v pořádku a v souladu se zákonem.

Vše začalo zhruba před půl druhým rokem, kdy se část občanů Břežan pozastavovala nad tím, co že to vyrostlo Jiřině Horké na zahradě. Byla proto pozvána na veřejné zastupitelstvo obce, aby tam onu záhadu vysvětlila. Ta se na něj dostavila s tím, kde podle slov místostarosty obce velice rozumně a na rovinu řekla, že má na zahradě výběh pro lva, který ovšem splňuje všechny bezpečnostní kritéria, a tedy nehrozí žádné nebezpečí. Navíc je zvíře vykastrované a od narození vychovávané lidmi. Svá tvrzení doložila veškerými, právoplatnými povoleními, která utvrdila zastupitele obce v tom, že se nejedná o nic protizákonného.

„Podruhé jsme se touto otázkou zabývali na základě udání od jednoho místního občana. Stížnost jsme přeposlali mimo jiného na Krajskou veterinární správu do Benešova, a žádný z oslovených úřadů neshledal nic, proč by paní Horká nemohla mít doma lva," zkonstatoval Pavel Špunda.

„Nejprve se proti Dinovi zvedla v obci velká vlna odporu, ale potom si lidé zvykli, a došlo to tak daleko, že někteří se na něj chodí dívat," dodal Pavel Špunda.

A jak vidí celou věc Krajská veterinární správa? Ani ta nezná důvod, kvůli kterému by Jiřina Horká nemohla mít doma lva.

„Chovatelka má v první řadě vystavený doklad od Krajské veterinární správy o tom, že lev je zvíře, které vyžaduje speciální péči. Potom, co mám informaci, tak tam probíhala kolaudace zařízení, ve kterém je šelma ubytovaná, a státní veterinární správa na základě plánu kontrol provádí jedenkrát ročně zevrubnou kontrolu. To znamená, jestli prostor, v kterém je lev chovaný, odpovídá všem předpisům, zda má majitelka platný doklad o již zmiňované speciální péči, jestli je mu poskytovaná dostatečná péče, a samozřejmě i kontrola, zda je zvíře v dobré kondici, v čistotě a není týrané," uvedl vedoucí pracovník středočeské Krajské veterinární správy Zdeněk Císař.

Další podmínkou je například to, že výběh musí splňovat parametry, které jsou obecně dány pro zoologické zahrady. Je nutné, aby měl určitý počet metrů čtvrtečních a dostatečné zabezpečení, aby z něho dané zvíře nemohlo utéct. To znamená, že od okolí ho musí oddělovat minimálně čtyři metry vysoké zábrany s hroty obrácenými dovnitř, případně musí být nainstalovaný elektrický ohradník.

„V rámci Středočeského kraje je chov zvířat, která vyžadují speciální péči podle speciální vyhlášky relativně běžný. Těchto zvířat je poměrně dost," dodal Zdeněk Císař.

Autor: Martina Křečková

20.5.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

U Trojského zámku v Praze se 2. prosince odpoledne zřítila do Vltavy betonová lávka pro pěší. Podle informací záchranářů se při pádu zranili čtyři lidé. Snímek je ze 3. prosince.
18

Stav třetiny středočeských mostů volá po opravě

Miroslav Liba, předseda středočeského krajského fotbalového svazu.

Liba o svém zvolení do vedení asociace: Je to i úspěch středočeského fotbalu

Meteorický roj Geminid je nyní k vidění na obloze. I na Benešovsku

Benešovsko – Meteorických rojů je během roku několik desítek. To ale neznamená, že je vidíme jen jediný den. Roje bývají aktivní asi 14 dní.

Rozšířenou skládku na komunální odpad u Votic slavnostně otevřeli

Votice - Komunální odpad z Voticka, Sedlčanska, Sedlecka, Mladovožicka i Bechyňska bude ještě minimálně osm let kam vozit. A to díky rozšíření dosavadní skládky u Votic, kde během tří měsíců vznikly dva nové boxy k uskladnění odpadu.

Němčinu studenti procvičovali v Albstadtu

Vlašim - Už dvacet let mají tradici výměnné pobyty studentů z Vlašimi. Devět studentů obchodní akademie a osm z gymnázia strávilo týden v rodinách žáků partnerské školy Walther-Groz-Schule v německém Albstadtu, městě ve spolkové zemi Bádensku – Württembersku.

AKTUALIZOVÁNO

Pozor, hrozí kolony! Středa 13. prosince je ve znamení dopravních nehod

Olbramovice /FOTOGALERIE/ - Čtyři osobní vozidla se srazila ve středu 13. prosince před devátou hodinou ranní v Olbramovicích.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT