Přesto v Benešově nové byty vznikají. Budují je ale soukromé firmy. V nich našly místo pro žití desítky rodin v ulicích Pražské, Jiráskově nebo Pod Lihovarem a nejnověji u pivovaru. „Naše nově předávané byty jsou jen ty zrekonstruované,“ připomněl Hlavnička.

Město průběžně opravuje byty nejčastěji v panelácích a to pokaždé, když se mění nájemníci. „Už brzy začne i rekonstrukce bytů v domě čp. 77 na rohu Masarykova náměstí a s dotací rekonstruujeme také objekt v dolní části Vlašimské ulici. Tam je ale zamýšleno sociální bydlení,“ dodal benešovský starosta.

Obdobná je situace i ve Vlašimi. Ani tam letos či napřesrok žádný nový byt město nepostaví. „Nové byty nestavíme,“ potvrdil starosta Luděk Jeništa. Také ve městě pod Blaníkem nové byty vznikají pouze přičiněním soukromých investorů.

Naděje na získání ubikace v novém obecním bytě, ale žije. „Vlastníme pozemek, kde by bytový dům byl vhodný,“ řekl Jeništa. Zda město do jeho stavění investuje, je ale politickou záležitostí a rozhodnou o tom zastupitelé. Bez dotací se však až 50 bytů stavět nebude.

Také ve Voticích se obecní byty nestaví. „Byty rekonstruujeme a nové staví soukromý investor,“ řekl mluvčí votické radnice Jan Vachtl.