V přízemí budovy, která je kulturní památkou, vznikla nová galerie, v níž v těchto dnech vrcholí instalace výstavy. Na ní bude možné vidět řádu dobových artefaktů mapujících život československých legionářů v Rusku, z nichž mnohé jsou zcela unikátní. Všechny vystavené předměty pocházejí ze soukromé sbírky vlašimské sběratelky.

„Mohu upozornit konkrétně na jeden předmět, Řád Zlatého tygra, je to čínský řád třetí legie, který dostal jediný československý legionář, generál Vacek. Ten následně zmizel a zachoval se pouze tento řád. Nám se podařilo ho získat a bude tu k vidění. Dalším unikátním exponátem je třeba uniforma, která existuje jako jediná v české republice a nevlastní ji ani pražská muzea, " upozornil na některé ze zajímavostí výstavy majitel objektu bývalé Občanské záložny Milan Bísek.

Všechny vystavené předměty do nově vzniklé a právě otevírané galerie zapůjčila soukromá sběratelka Tereza Vejvodová.

Vernisáž výstavy o našich legionářích v Rusku plánují její organizátoři na státní svátek 28. října od 14 hodin. Vystavené předměty si bude moci veřejnost prohlédnout zdarma po dobu následných dvou měsíců.

„Délka trvání expozice záleží také na zájmu veřejnosti. O této výstavě se dozvěděli i pracovníci Ruského velvyslanectví, jejíž zástupci se kromě jiných hostů zúčastní zahájení a v průběhu konání výstavy by měli ještě vystoupit sbor Donských kozáků. Hudebníků a tanečníků je zhruba padesát, dovnitř se samozřejmě nevejdou, takže by měli vystupovat venku, nejspíš v prostoru před vchodem do parku," dodal Milan Bísek.

Nově vzniklá galerie Občanská záložna nabízí ve zrekonstruovaných historických prostorách všem zájemcům z řad veřejnosti důstojné a dobře zabezpečené prostory k vystavování, a to zcela zdarma.
KAREL CHLUMEC