Sovu před čtyřmi měsíci přijali pečovatelé v Záchranné stanici pro zvířata ve Vlašimi kvůli zranění. Na svobodu ho přišli vyprovodit zástupci města a děti z mateřské a základní školy z Trhového Štěpánova. „Výra jsme přijali v prosinci minulého roku. Duchapřítomní lidé jej našli na dvoře u slepic. Sovu napadl a pokousal pes a způsobil jí rozsáhlou ránu na hrudi pod levým křídlem,“ prozradil Martin Haffner, ošetřovatel Záchranné stanice pro živočichy z Vlašimi.

Výr měl velké štěstí. Veterinářka mu ránu sešila a po jejím zahojení výra čekalo ještě poměrně dlouhé období rehabilitace v rozletové voliéře. Chvíli se zdálo, že v důsledku jizvy bude mít s létáním problémy, ale nakonec se tak nestalo. „Výra jsme vypustili spolu se zástupci města, dvěma třídami mateřské školky a šestou třídou místní základní školy. Vše se odehrálo na louce u Klinkerova mlýna. Jelikož se jednalo o výří samici, dostala jméno podle Trhového Štěpánova a také podle místostarostky města, Štěpánka,“ vysvětlil Martin Haffner.

Doprava, vedení elektrického proudu a pytláctví především ohrožuje výry velké. Jedná se o zvláště chráněný druh zařazený do kategorie ohrožený. Výři velcí jsou také našimi největšími sovami. Obývají lesnaté oblasti, nejlépe se skalami či zříceninami. Aktivní jsou za soumraku a v noci. Běžně se s ním proto lidé nesetkají.