„Výra jsme museli nejprve vyprostit, byl zamotaný v drátech starého plotu. Dovezli jsme ho k nám na stanici, kde veterinární lékařka zjistila, že má pták pohmožděné křídlo a je v šoku," informoval vedoucí záchranné stanice Stanislav Němec a dodal, že teprve následující dny ukáží, zda zranění nebude mít trvalé následky.

Staré oplocenky, ostnaté dráty anebo elektrické ohradníky jsou podle pracovníků stanice obecně pro zvířata nebezpečné. Bývají často zarostlé v kopřivách, vysoké trávě či keřích a jsou téměř neviditelné. Zvířata v nich pak snadno uvíznou. Ve snaze vyprostit se, se mohou vážně zranit anebo uhynout v důsledku hladu a dehydratace. Před časem si do oka povaleného pletiva zaklínil packu i kynologicky cvičený pes a o drátem si vážně pořezal nohu až na šlachy.

„Jsou známé případy, kdy v drátěných plotech uvíznou větší zvířata, jako například srnci. Ale ani případ zamotané sovy bohužel neřešíme poprvé," prozradil Němec s tím, že ptáci mohou na dráty také dosedat jako na vyvýšený posed. Nezpevněná konstrukce plotu ale ptáka neunese a ten spadne mezi dráty. Ve snaze se osvobodit se pak zaklíní křídly či pařáty.

Odchycený a ošetřený výr má na noze ornitologický kroužek, podle kterého ošetřovatelé zjistí, odkud pochází. Ošetřovatelé doufají, že se výra podaří vyléčit a vypustit zpět do přírody. Za záchranu sova vděčí nálezcům, kteří bez váhání do stanice v Pavlovicích zavolali, bez nich by na místě zřejmě uhynul hlady.

„Výr by naši pomoc nepotřeboval, kdyby byla včas provedena oprava či odstranění starého plotu. Pokud o takovém povaleném a již dávno nefunkčním víte, zasaďte se o jeho bezpečnou likvidaci," vyzval k zodpovědnosti šéf stanice Stanislav Němec.
KAREL CHLUMEC