Konec roku se kvapem blíží a úředníci odborů dopravy mají už nyní, kdy zbývá do 31. prosince relativně stále ještě dost času, práce nad hlavu. Potvrdili to odpovědní pracovníci úřadů všech tří měst – Benešova, Vlašimi a Votic, kde se řidičáky v okrese Benešov vydávají.

Že to větší poptávka po vydání řidičáků než možnosti úřadů svědčí i skutečnost, že na elektronické zamluvení pořadí jsou první volné termíny až na konci září.

Celý proces výměny řidičáků zdržuje i vydávání průkazů profesní způsobilosti řidičů a výměny karet řidičů do digitálních tachografů.

„Ministerstvo dopravy tyto výměny naplánovalo na sedmý a osmý měsíc roku," potvrdila Hana Novotná z Odboru dopravy vlašimského městského úřadu a její slova potvrdil i vedoucí Odboru dopravy Městského úřadu Benešov Pavel Vohralík.

„Systému právě kvůli souběhu vydávání profesních a řidičských průkazů nefunguje ke spokojenosti žadatelů ani nás úředníků. Nyní se do toho přidávají navíc i naše dovolené. Bohužel to nedokážeme ovlivnit," tvrdí Vohralík.

A tak ti, kteří doufali, že právě během velkých prázdnin, kdy jsou lidé na dovolených a neřeší všední záležitosti, bude na úřadech volněji, jsou ze současné situace mírně řečeno rozčarováni.

„Při výměnách řidičských průkazů se proto tvoří fronty," potvrdila tajemnice MěÚ Votice Jaroslava Ptáčková.

Ty se ostatně tvoří i v Benešově, kdy to na Masarykově náměstí v úřední dny vypadá jako před čtvrt stoletím před obchody, když přivezli banány či mandarinky.

Votická tajemnice ještě připomněla, že čekací dobu žadatelům úřad zkracuje zavedením další úřední hodiny, tedy kromě pondělí a středy také v úterý dopoledne. Navíc je ve Voticích přepážka posílená o druhou pracovní sílu.

„Obě referentky umožňují klientům dohodnout si ze závažných důvodů termín pro zpracování žádosti i v neúřední dny," dodala Ptáčková.

Úředníci ze všech tří úřadů s rozšířenou působností ale potvrzují, že všechny žadatele, kteří ještě letos s žádostí o výměnu řidičáku přijdou, stihnou odbavit.

Nyní ale nedokáží odhadnout, zda se fronty budou tvořit i po skončení prázdnin.

Co je potřeba pro výměnu řidičáku?
Žadatelé o výměnu řidičských průkazů si s sebou na úřad, na Benešovsku do Benešova, Vlašimi či Votic, musí přinést dosluhující řidičák, občanský průkaz či cestovní pas a a jednu fotografii s rozměry 4,5 x 3,5 centimetru.

Nový řidičák pak žadatel po vyplnění tiskopisu, s nímž případně pomohou a poradí úředníci, získá zdarma. Ne hned, ale až se nový řidičák vrátí ze státní tiskárny cenin.

Ta na vytisknutí průkazu má patnáct dnů, žadatelé se pro jistotu na úřadech dozvídají, že nový průkaz získají za dnů dvacet.

Za příplatek 500 korun to ale tiskárna a úřad zvládnou do pěti pracovních dnů.

Pokud řidič svůj ŘP ztratil, musí si požádat o vydání náhradního dokladu. Ten má platnost pouze měsíc. Teprve s ním, přesněji při jeho odevzdání, může obdržet doklad nový, regulérní. Vynechat tento mezikrok a požádat o řidičák rovnou, nelze. Za ztrátu průkazu zaplatí roztržitý žadatel poplatek padesát korun.