Ale obávat se jich prý podle Michaly Jakubův ze záchranné stanice pro živočichy Českého svazu ochránců přírody Vlašim nemusíme. I s hady se dá údajně bezkonfliktně žít.

„Lidé mají z hadů panickou hrůzu. Některé vyděsí i slepýš, který patří mezi ještěrky. Když nám zavolají, snažíme se určit, o jakého hada jde. Podle toho pak radíme, jak se mu lze bezpečně vyhnout. Odchyt a odvoz hada na jinou lokalitu je zbytečný. Pokud jsou totiž na zahradě pro hady vhodné podmínky, brzy se na ní objeví zcela jistě jiný," upozorňuje Stanislav Němec, vedoucí záchranné stanice pro živočichy ČSOP Vlašim.

V České republice se v přírodě vyskytuje pět druhů hadů. Nejběžnějším je užovka obojková, která se dá poznat podle žlutých půlměsíčků za hlavou. Ta vyhledává místa poblíž vody, kde lze vzácně potkat také užovku podplamatou, která loví ryby. Sušší místa pak obývá užovka hladká, kterou si lidé pro její skvrnité zbarvení nejčastěji pletou ze zmijí. Čtveřici našich užovek doplňuje užovka stromová, která však v České republice žije jen na několika málo lokalitách. Tyto užovky nejsou jedovaté. Opatrnější by měli být lidé při setkání ze zmijí.

„Jednoduchým pravidlem pro odlišení užovky od zmije je tvar zorničky oka. Užovky je mají kulaté, zmije svislé podobné kočičím. Na to je však potřeba jít k hadovi dostatečně blízko. Lepší je tedy rozlišit hady dle zbarvení. To však pro laika nemusí být jednoduché," připouští Stanislav Němec.

Ale i v barvách existují různé odchylky. Proto vedoucí záchranné stanice doporučuje poslání fotografie třeba formou MMS, jelikož popis mnohdy nestačí. Ochránci pak mohou snáz určit, zda se nejedná náhodou o nález exotického hada uprchlého od chovatele.

Hadi jsou přirozeně plaší. Většinou se odplazí dřív, než je člověk zaznamená. Když už na hada v zahradě narazíme, je nejlepší jej nechat v klidu a odstoupit dál. Pokud není v ohrožení, sám nezaútočí.

„Pokud je had hodně barevný, extrémně velký, či připomíná například kobru, pro jistotu jej nahlaste odborníkům. Hadi uprchlí z chovů mohou být extrémně jedovatí a takové jedince je na rozdíl od našich druhů potřeba bezpečně odchytit. Jedná-li se o naše užovky, anebo zmiji, nechte je, aby se sami odplazili pryč. Před nechtěným setkáním s nimi vás ochrání vhodně upravená zahrada," doporučuje Stanislav Němec.

„Hady lze ze zahrady odlákat do jednoho nevyužívaného koutu tím, že jim zde vytvoříte lákavější prostředí. Například z kartonů, větví a listí či trávy můžete vystavět takzvaný hadník," doplnila svého kolegu Michala Jakubův.