„Nejkratší trasa je zhruba čtyři kilometry dlouhá a je určena hlavně pro děti, střední trasa měří asi deset kilometrů, a ta nejdelší, která vede na hrad Šelmberk má okolo dvaceti kilometrů," uvedla Barbora Hozová lektorka výukových programů Český svaz ochránců přírody Vlašim s tím, že kromě vlastního pochodu je součástí akce takzvaná škola zlatokopů, kdy si pod vedením instruktorů z Českého klubu zlatokopů každý vyzkouší rýžování zlata a odnese si vyrýžované zlatinky.

Základním stanovištěm akce bude Biofarma Dolejší mlýn, kde se bude nacházet start a cíl pochodu i místo školy zlatokopů, a všechny trasy budou procházet Muzeem venkova v Kamberku, kde se mohou účastníci přesvědčit, jak se dříve na venkově žilo a chodilo do školy.

„Akcí chceme připomenout dávnou i nedávnou hornickou minulost tohoto kraje. Právě zlato bylo významnou surovinou těženou na nedalekém Roudném a dostalo se i do názvu obce Kamberk, což znamená Zlaté Hory ", vysvětlila ředitelka národního geoparku Kraj blanických rytířů Kateřina Červenková.