Na příspěvek tam může dosáhnout více než tři tisíce žáků středočeských škol a učilišť. Výplatou učňovských stipendií každoročně motivuje kraj zájem dětí o řemeslné obory.

„Podpora učňovských oborů je v současné době, kdy o ně klesá zájem a na druhou stranu je nedostatek kvalifikovaných řemeslníků na trhu, více než potřebná. Ve Středočeském kraji využívá možnosti výplat učňovského stipendia třiačtyřicet středních odborných škol a učilišť," uvedl hejtman Středočeského kraje Josef Řihák s tím, že podporovanými učňovskými obory jsou například zedník, tesař, malíř a lakýrník, instalatér, klempíř a elektrikář – silnoproud.

„Věřím, že to řadě studentů významně pomůže a zároveň to podpoří i zájem o učňovské obory," poznamenal hejtman Josef Řihák.

Středočeský kraj hradí stipendia učňům vybraných oborů od školního roku 2010/2011. Žáci mají nárok na měsíční příspěvek, pokud splní podmínky, jakými jsou nulová neomluvená absence či bezproblémové chování. Díky programu vzrostl zájem o obory instalatér, strojní mechanik nebo opravář zemědělských strojů. Za tři roky vyplatil Středočeský kraj zhruba pětadvacet milionů korun pro 9 874 učňů.