Už pošestnácté ho společně s Občanským sdružením Kopec pořádala Tělovýchovná jednota Sokol Senohraby – lyžařský oddíl, a jako každý rok, i letos se na jeho start postavilo zhruba sto běžců všech věkových kategorií.

„Tohle je skutečně šestnáctý ročník, ale my ho pořádáme teprve zhruba od roku 2009," upřesnil organizátor Jan Oberlander z TJ Senohraby.

„Jeho zakladatelkou je známá pražská běžkyně, turistka a celkově velká sportovkyně Jana Požgajová, která asi před šesti lety hledala někoho, kdo by to za ní převzal. A jelikož jsem tento závod vždycky rád běhal a bydlím v Senohrabech, nabídku, stát se společně s Občanským sdružením Kopec jsem ještě s Jarmilou Zeidlerovou přijal," pokračoval Jan Oberlander.

Jana Požgajová je i trampka a jako takové jí učarovala osada Merida. Proto se rozhodla skloubit dva své velké koníčky, běh a tramp a uspořádat v ní vytrvalostní běh.

Start trati v délce 5750 metrů, s celkovým převýšením 255 metrů, je každoročně v trampské osadě Merida, a cíl na vrchu Žalov, neboli na ondřejovské hvězdárně. Tam každý rok vyběhne zhruba sto sportovců.

„Loni bylo 92 dospělých a jedenáct dětí, kterým jsme udělali trať Běhu do kopce a z kopce jenom tady v osadě," vysvětlil organizátor akce s tím, že letošním velkým želízkem v ohni závodu je Miloš Smrčka z Říčan.

Nejenže byl jedním z hlavních adeptů na vítězství ve své kategorii, tedy nad 50 let, ale podle slov Jana Oberlandera je tak dobrý, že byl schopný vyhrát i celkově.

„Ale na traťový rekord dosáhne jen těžko. Ten od předloňského roku drží Petr Pechek ročník 1983, který dneska neběží, a tuším, že to bylo 22.11," dodal Jan Oberlander.

close Vytrvalostní běžecký závod Hvězdonice - Ondřejov aneb z Meridy na Žalov se běžel již pošestnácté. zoom_in

„Při tomto závodu může přijít krize kdykoliv," říká Rudolf

Jedním ze závodníků, s číslem 62 byl i Rudolf Jánošík ze Spartaku Vlašim.

Pokolikáté běžíte tento závod?
Minimálně popáté, pošesté. Jezdím sem pravidelně.

Účastníte se i jiných běžeckých závodů?
Ročně jich běhám tak pětatřicet až čtyřicet. Účastním se Podblanického běžeckého poháru, což je čtrnáct závodů, takže se musím postavit na start téměř všech závodů. Pokud mám čas a rodina mi to dovolí.

Kterou kategorii běžíte?
Čtyřicet až devětačtyřicet let.

A na jakém místě myslíte, že doběhnete?
Doufám, že to bude na stupně vítězů. Nevím, jestli druhé, třetí místo. Nebo první,… Uvidíme.

Takže s jakým časem?
Na zdolání traťového rekordu to nebude. Tak vysoko nemířím, ale kolem pětadvaceti minut si myslím, že by se to dalo uběhnout.

Běží se bezmála šest kilometrů. Máte nějaký krizový kilometr, kdy vám lidově řečeno ztvrdnou nohy?
Určitě. Tady na této trati to může nastat kdykoliv, protože je to pořád do kopce. Pokud to člověk přežene na začátku, tak potom ty síly u konce, v těch prudkých kopcích schází.

Jaká je tedy taktika?
Pozvolna to rozeběhnout a potom stupňovat tempo. Jako na všech závodech. Ale musím sledovat konkurenci, a kdyby mi někdo začal utíkat, budu s ním muset držet krok.