„V naší nemocnici počítáme se vznikem takzvané HEMS plochy, což je zpevněné místo pro přistávání a vzlet vrtulníku záchranné služby a strojů IZS,“ uvedl ředitel benešovské Nemocnice Rudolfa a Stefanie Roman Mrva s tím, že v případě, že by v nemocnici vznikl klasický heliport, mohly by na jeho ploše přistávat i těžké vojenské helikoptéry. „Vznik HEMS plochy v Benešově je pro nás nutností, která platí pro všechny nemocnice s urgentním příjmem druhého typu,“ dodal.

V současné době má nemocnice vyčleněné místo, kam budou záchranářské vrtulníky dosedat. Nachází se na louce vedle cesty od vrátnice kolem hematologie k základně záchranářů.

„V současné době je už hotová projektová dokumentace a nyní čekáme na poslední vyjádření Úřadu pro civilní letectví, který nám musí dát dobrozdání,“ upozornil ředitel.

Letecký transport pacientů z Benešova či do tamní nemocnice ale nebude každodenní záležitostí známou z činnosti pozemních posádek ZZS. Finančně nákladný způsob dopravy je a bude určený pro pacienty v akutním ohrožení života.

„Jedná se o rychlý a šetrný transport vhodný zejména při poranění mozku a míchy, krvácení do dutin nebo do hlavy,“ uvedl Roman Mrva. „Může se také stát, že vrtulník poveze pacienta s otevřenou zlomeninou nohy, ale pilot dostane jinou naléhavou zprávu, například o hromadné nehodě. Pacienta proto u nás v Benešově vyloží a zasahovat bude tam, kde je pomoc naléhavější,“ uzavřel ředitel nemocnice.

Kvůli absenci heliportu v Nemocnici Rudolfa a Stefanie musel letoun přistát na okraji města. Ještě před výstavbou okružní turbo křižovatky na silnici I/3 na konci ulice Červené Vršky, dosedala helikoptéra hned vedle této silnice. Přistávací plochu ale svého času nacházela také na ploše fotbalového hřiště nebo přímo v areálu nemocnice na místě zamýšlené plochy HEMS.