To už je ale od začátku letošního roku minulostí. Prostory sice v současné době zejí prázdnotou, nicméně svého uživatele mají. Od 1. ledna 2015 spadá toto zařízení pod Dětský domov se základní školou a školní jídelnou Sedlec-Prčice v Luční ulici, číslo popisné 330.

„Ano. Budova v Načeradci spadá skutečně pod nás, ale zřizovatelem je i nadále ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy," uvedl Stanislav Urban, ředitel sedlecko-prčického zařízení s nařízenou ústavní výchovou a uloženou ochranou.

Ministerstvo má k dispozici pět návrhů

Ten ministerstvu školství předložil pět různých projektů, co s objektem v Načeradci zamýšlí. Nyní čeká, kterému z nich dá zřizovatel zelenou. Pětici návrhů nechtěl ale ani ve zkratce Stanislav Urban Benešovskému deníku představit. Argumentoval tím, že se jedná o věc, která je čistě mezi ním a ministerstvem. A dokud prý k tomu zřizovatel nedá nějaký souhlas, nějaké vyjádření nebude o ničem spekulovat, nikde a nic nebude prezentovat.

„Já nemám ani oprávnění médiím cokoliv sdělovat. Měl jsem pouze do určitého termínu ministerstvu školství předložit návrhy, což jsem učinil, a nyní čekám na jejich vyjádření. Nic víc, nic míň. Pokud chcete nějaké další informace o zařízení, obraťte se na tiskového mluvčího ministerstva," navrhl ředitel Dětského domova v Sedlec-Prčici.

Ministerstvo s realizací jednoho z předložených návrhů Stanislavem Urbanem prý počítá. Kdy ale pro jeden z projektů zvedne ruku, neřeklo.
„MŠMT se rozhodne po důkladném posouzení jednotlivých návrhů," zaslal odpověď na uvedení termínu konečného verdiktu, prostřednictvím mailu odbor vnitřních vztahů ministerstva školství.

Jednoznačnou odpověď nedalo MŠMT ani na dotaz, zda se bude budova bývalého zámku nějak stavebně upravovat. Podle něho prý v tuto chvíli nelze předpovídat. Údajně bude záležet na konečném záměru.

Někteří zaměstnanci tak přišli o práci

Zatímco některým zaměstnancům nyní již bývalého DD Načeradec pokračuje pracovní poměr v novém sídle, jiným bylo z organizačních důvodů místo zrušeno.

Zrušení Dětskému domovu se základní školou a školní jídelnou v Načeradci hrozilo už na konci roku 2010. Důvodem mělo být tehdy dodržování hygienických norem. Proto musela být například kapacita zařízení snížena ze čtyřiceti na třicet dva lidí a devět vychovatelů.

Ještě několik let předtím chtěl dokonce načeradecký domov realizovat projekt Rodinná skupina. Ten spočíval v tom, že by v zahradě postavili domky, dvě ložnice, obývák, kuchyň a sociální zařízení, kde by bydlelo osm chlapců a dva vychovatelé. Každá skupina by měla určitý obnos, s nímž by disponovala při vaření, úklidu či nákupu drobného vybavení. Za peníze, které by dokázali ušetřit, by poté mohli jet na výlet nebo si koupit něco navíc. Cílem bylo snížit agresivitu a vandalství kluků. Bohužel, i když už byl připraven projekt, ministerstvo školství od realizace nakonec odstoupilo.

Od Nového roku je zámek prázdný

Svému konci odolával načeradecký dětský domov, kterému určitá skupina lidí neřekla jinak než pasťák dlouho. Nakonec ale podlehl a provoz byl podle vyjádření odboru vnějších vztahů a komunikace MŠMT 31. prosince 2014 ukončen z důvodů nenaplněnosti kapacity, vysokých nákladů spojených s jeho provozem a špatné dostupnosti. Nástupnickou organizací se tedy stalo nejbližší zařízení, dětský domov Sedlec-Prčice, vzdálený od Načeradce 38 kilometrů.