VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vranov shání peníze na opravu varhan, žádá o dary veřejnost

Vranov –  Dobrovolné vstupné z vánočních koncertů i jednotlivé dary věřících nebo návštěvníků vranovského kostela sv. Václava.

13.3.2012
SDÍLEJ:

Vranov je obcí, která má opravdu čilý společenský život. Odehrává se i v kostele sv. Václava. Tamní varhany se dočkají rekonstrukce, k níž pomůže i veřejná sbírka. Foto: Zdeněk Kellner

Právě tyto finanční prostředky pomáhají obci Vranov nedaleko Čerčan v jejím záměru rekonstruovat tamní kostelní varhany.

Jenže peněz na hromádku určenou na rekonstrukci historického nástroje tímto způsobem přibývá pomalu.

„Z koncertů máme na opravu varhan zhruba devětasedmdesát tisíc korun,“ potvrdil starosta obce Josef Vašák.

A právě proto se ve Vranově rozhodli, že s kontem na opravu trochu pohnou.

„Po několika neúspěšných žádostech jsme vyhlásili v naší obci veřejnou sbírku na opravu kostelních varhan,“ uvedl Vašák.

Sbírku od poloviny února do konce roku povolil Krajský úřad Středočeského kraje. Veřejnost tak může na bohulibý čin nevelké obce přispívat ještě více než devět měsíců.

„V současné době máme na účtu sbírky jedenadvacet tisíc korun,“ řekl Vašák, sám hudebník místní Vranovanky

I když nástroj, stejně jako kostel sv. Václava patří Římskokatolické farnosti Poříčí nad Sázavou, obec Vranov usiluje o opravu varhan už několik let.

Právě proto na jeho rekonstrukci nyní vyhlásil Vranov veřejnou dobročinnou sbírku. 

„Kostelní varhany jsou totiž nedílnou součástí farního života a všech slavností, konaných ve vranovském kostele. Zaznívají při pravidelných bohoslužbách, při slavnostech křtu nebo svatbách, ale také vyprovázejí naše blízké na jejich poslední cestě,“ připomněl starosta obce a poprosil současně obyvatele obce i okolních vsí o příspěvek.

Na opravu varhan potřebuje obec čtvrt milionu korun. Nyní má necelých 100 tisíc.  Podle starosty na opravu přispěje částkou padesáti tisíc korun také poříčská farnost, a pokud sbírka nepřinese potřebnou částku, pak také samotná obec Vranov.

Odborníci na rekonstrukci varhan už nástroj začali opravovat, své dílo by měli dokončit nejpozději na začátku příštího roku.

„Informace o možnosti darů na opravu varhan podám na vyžádání, peníze je ale možné také odevzdat Janě Škvorové při mši svaté, která se koná v kostele svatého Václava pravidelně v neděli od deseti hodin,“ dodal starosta Vranova Josef Vašák.

Autor: Zdeněk Kellner

13.3.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

K poctě Jana Dismase Zelenky vystoupil v louňovickém zámku i Václav Hudeček.
41

Václav Hudeček koncertoval v Louňovicích pod Blaníkem

Ilustrační foto

Týnec byl produktivnější než Teplýšovice

Divišovská Jawa Vyšehořovice nepřejela

Divišov – Fotbalisté Divišova doma nenavázali v I. A třídě, skupině B, na výhru v Lysé nad Labem a po zásluze se všechny body stěhovaly do Vyšehořovic.

Na hradě Český Šternberk ožily historické postavy

Český Šternberk - Na vlastní oči se v doprovodu historických osobností z rodu Sternbergů seznámili zájemci s historií hradu Český Šternberk. V sobotu 21. října mohli přítomní navštívit komentovanou prohlídku, při které se potkali třeba s rodiči současných majitelů hradu nebo s Václavem ze Sternberga.

Děti pouštěly draky nad sázavským kopcem Skřivánek

Sázava - Sobotní slunečné odpoledne přímo vybízelo k účasti na Drakiádě v Sázavě, kterou pořádalo místní Rodinné Centrum Putti na kopci Skřivánek.

Votice potřetí za sebou doma prohrály

Votice – V 11. kole fotbalové I. A třídy ve skupině A nestačily Votice na umělé trávě na lídra tabulky z Hřebče, ale zápas se musel divákům líbit, když viděli řadu šancí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení