Zatímco se víkendová oslava odehrávala na tajuplné hoře Blaník a pod ní, v Louňovicích, středeční slávu zažili obyvatelé Votic.

Vzhledem k rozsáhlé rekonstrukci obvyklého místa konání, Komenského náměstí v centru města, přesunuli organizátoři oslavy do vyšší nadmořské výšky, areálu lukostřeleckého stadionu na okraji Votic směrem na Smilkov.

Nejspíš i proto se sláva, co se týká počtu návštěvníků, rozbíhala jen pomalu. Radost z přemístění centra oslav ale mohli mít zejména chovatelé drobného zvířectva a majitelé veteránů. Právě kolem jejich výstav, ale také kolem středověkého ležení a řemeslníků museli projít všichni, kteří se hodlali pobavit u lukostřelců.

„Nevadí nám, že musíme jít až sem, vždyť to z centra není tak daleko,“ uvedl jeden z domácích, votických návštěvníků. „Líbí se mi, že na oslavy tradičně přijíždí svatý Václav se svou družinou. Co se mi ale opravdu velmi nelíbí, jsou stánky s hloupostmi, které k oslavám nepatří. Kuriózní také je, že českou státnost oslavují prodejem nudlí i Vietnamci,“ zasmál se asi třicetiletý muž, jméno ale prozradit nechtěl.

Kromě prožití kulturního programu a nákupu ve stáncích si návštěvníci oslav mohli zpříjemnit volný den i návštěvou nedaleké Záchranné stanice Ochrany fauny Votice, která měla právě na státní svátek den otevřených dveří.