VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Votičtí radní mají ze skládky nepořádku zamotanou hlavu

Votice - Původně jen hlína a kameny se měly objevit na skládce v bývalém lomu na Polském vrchu, kterou si zřídila votická radnice a požehnal stavební úřad i příslušný odbor životního prostředí. Skutečnost je jiná. Železo, plasty, obrubníky i kabely ční z navážky

15.5.2009 3
SDÍLEJ:

Votická ekologie v praxi - obal značkovacího sprejeFoto: Deník / Ladislav Jerie

V souvislosti s rozsáhlými stavebními pracemi ve městě i rekonstrukcí mateřské školky se v úložišti zeminy a přírodních materiálů objevily i materiály, které tam rozhodně nepatří. Na nepořádek v bývalém lomu, jehož vlastníkem je město, radnici upozornili místní občané, a když se nedočkali žádoucí odezvy, obrátili se na krajský úřad i inspekci životního prostředí. A s kontrolami se ve Voticích netrhnou dveře.


„Skládku jsme se souhlasem našeho stavebního úřadu a odboru životního prostředí zřídili pro ukládání vybagrované zeminy z budovánískate parku i rekonstrukce města, abychom zbytečně nesnižovali kapacitu skládky komunálních odpadů, kde bychom museli za uložení platit,“ zdůvodnil místostarosta Tomáš Válek existenci úložiště na Polském vrchu v lese nedaleko silnice do Hostišova.


Radnice po rozvíření ekologického problému, že navezená zemina ukrývá kromě jiného betony, štěrky, obrubníky, kusy asfaltu, škváru, cihly a azbestové trubky z přestavby votické školky, nahnala na Polský vrch partu pracovníků a techniků, kteří podle místostarostynaplnili nevhodným materiálem pět nákladních aut, které nepořádek odvezly na řádnou skládku i k recyklaci. „Jen uložení nás stálo dvacet tisíc korun,“ postěžoval si Tomáš Válek s tím, že se nevhodný materiál na zavážku dostal nedbalostí smluvního dopravce dodavatele stavby. „Od firmy dostal pokyny, co kam odvézt,“ vysvětlil místostarosta s dovětkem, že nepořádek pochází hlavně z výkopů kanalizace, kde mohl být v zemi delší dobu.


Votická radnice měla od konce dubna tři týdny čas na zjednání nápravy. Mezitím na Polský vrch dorazila i kontrola z krajského úřadu, jejíž závěry dosud nejsou k dispozici, a v úterý 19. dubna přijedou do Votic pracovníci Inspekce životního prostředí ČR. Přímo do uvedené lokality se v pátek neohlášeně vypravil i Benešovský deník.


Na konci cesty uzavřené závorou, od níž má klíče radnice, jsou v bývalém lomu desítky či spíše stovky kubických metrů navážky, jež na první pohled vypadá neškodně. Ovšem úvodní dojem se po pár metrech obchůzky rozplynul. Odřezek elektrického kabelu, zrezivělý železný pás, zbytek pravděpodobně geotextilie, kus plechu, hadr, část plastové lahve od motorového či hydraulického oleje, nádobka od značkovacího spreje používaného stavbaři pro malůvky na zemi či vozovce, rozlomená plastová trubka, zabetonovaná trubka i armatury a volně pohozený plast.
To vše na skládce viditelné při běžné pochůzce. Co je skryté pod povrchem, není zřejmé.


„Už je to tam uklizené,“ tvrdila starostka Jana Kocurová v pátek dopoledne, pár minut před 10. hodinou, než v kanceláři osobně obdržela dva „exponáty“ nalezené v 9.30 na Polském vrchu. Kus plastu a zrezivělý drát se zbytky betonu.
„Byla jsme se tam podívat ve středu. Nic takového jsem tam neviděla,“ argumentovala představitelka Votic. „Já tam byl v úterý. To tam nebylo,“ podpořil kolegyni místostarosta Tomáš Válek.¨Po shlédnutí obsahu redakčního fotoaparátu zmizel místostarosta ve své kanceláři, kde měl další jednání.

Jana Kocurová uvedla, že hned, jak jí pracovní povinnosti dovolí, osobně na Polském vrchu nálezy Deníku prověří. V pátek v poledne, dvě hodiny po oznámení, votická starostka telefonicky potvrdila, že úklid skládky byl nedostatečný. „Situace na místě je taková, jak jste upozornil. Hned v pondělí zjednáme nápravu,“ přislíbila Jana Kocurová.

Dubnový dopis krajskému úřadu a inspekci ŽP najdete ZDE

Autor: Ladislav Jerie

15.5.2009 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

ČFL: Benešov - Ústí nad Orlicí 1:4.
9

Benešovské trápení prohloubilo Ústí nad Orlicí

Ilustrační foto.
VÍME PRVNÍ

Volební urny se musely stěhovat. Kvůli práci kriminalistů

Konopiště bude patřit běžcům

Benešov - V unikáním prostředí této historické památky se totiž připravuje závod Mattoni Free Run, který nabídne trasu na 5 nebo 10km. "V našem závodu nejde o to být první, ale potkat se dalšími nadšenci, partou kamarádů a užít si nejen běh, ale také prostředí, ve kterém se celá akce uskuteční," říkají k závodu jeho organizátoři, kteří již tři roky pod záštitou Run Czech oficiálně organizují pravidelné výběhy po celé republice.

OBRAZEM: Druhý volební den na Benešovsku

Benešovsko - Přinášíme vám fotografie z druhého volebního dne do poslanecké sněmovny z Benešovska.

Obyvatelé gruzínského města Rustava navštívili Posázaví

Týnec nad Sázavou - Zástupci obyvatel gruzínského města Rustava zavítali tento týden do Týnce nad Sázavou, aby se blíže seznámili s fungováním obecně prospěšné společnosti Posázaví. Jejich úkolem, při návštěvě města na Benešovsku, bylo také získávání informací v oblasti spolupráce samosprávy s podnikateli, neziskovými organizacemi a občany. Kromě Týnce nad Sázavou navštívila gruzínská delegace i Prahu a Karlovy Vary.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení