Bývalé chátrající skleníky se díky nadšencům z Ochrany fauny ČR proměnily v místo, které hlavně mladým lidem ukazuje, jak to kdysi vypadalo na našich loukách. Motýlárium o prázdninách funguje zatím ve zkušebním provozu.
„Doufáme, že tam bude možné pozorovat několik druhů. Nikdo to ale nikdy nevyzkoušel, jsme partyzány v této věci, ale o to víc nás to baví. Vidíme i obrovský zájem, a to nejen u českých návštěvníků, ozvali se také zájemci z Německa a Rakouska," uvedl zakladatel Ochrany Fauny ČR Pavel Křížek při loňské premiéře, kdy v rámci představení chystaného projektu otevřeli tehdy ještě zarostlé a chátrající skleníky veřejnosti. K vidění přitom byl jen jeden provizorní stan s babočkami.
Projekt motýlária připravovali ochránci fauny dva roky. Zdevastované skleníky bylo třeba vyklidit, odstranit skleněné tabule a zrezivělé závlahové nebo teplovodní trubky, vymýtit náletové dřeviny. Po navezení vápencové hlíny z lomu Skoupý u Petrovic, která vytvořila základ suchého biotopu, přišlo na řadu vysazení stepní trávy.
„Vybudovaly jsme nové rozvody vody, chodníčky, jezírko s lávkou, zastřešenou učebnu, sklad i odchovny motýlů, poté se celý prostor zplanýroval, zavezl zeminou, osadil rostlinami a dřevinami. Vzniká zde řada biotopů a je to i vlastně botanická zahrada," přiblížil práce na vznikajícím motýláriu Pavel Křížek s tím, že součástí projektu je i expozice trvale handicapovaných ptáků, a v areálu si užijí i děti, díky interaktivním hracím prvkům.
Na své si přijdou obdivovatelé motýlů i při zhlédnutí dvou unikátních výstav fotografií a kolekce sbírek motýlů zapůjčených ze sbírek muzeí. Pestrou směsí lučních květin a trav byl oset i přilehlý dvouhektarový sad s potůčkem a mokřadní loukou. K vidění je i kousek zahrádky našich babiček, kde nechyběl pestrý a květnatý trávník, který motýli s oblibou vyhledávali. Právě podobné živné rostliny lákají nové obyvatele votického motýlária. Celý prostor je totiž otevřený a nezastřešený.
„Máme tam výsadbu, která motýlům voní a na kterou jsou určité druhy ve volné přírodě fixovány. Budeme také zkoušet umělé odchovy," poznamenal Pavel Křížek.
A proč je motýlů ve volné přírodě stále méně k vidění? Motýli podle zástupce Ochrany fauny ČR patří mezi nejrizikovější skupinu ohrožených živočichů. Dříve jich byly plné zahrady a louky.
„Na jejich populaci se ale negativně podepsalo špatné zemědělské a lesní hospodaření. Používá se hodně chemie, mizí původní motýlí stanoviště," upřesnil Pavel Křížek.
KAREL CHLUMEC
JAROSLAVA TŮMOVÁ