Ivana Domanjová je autorkou časopisu Paličkování i odborných knih o tvorbě krajky. Pod zručnými prsty krajkářek tak vznikaly originální šperky, brože, peněženky i pouzdra na brýle.

Ivanu Domanjovou přizvala Ladislava Pokorná, lektorka kurzů ve Voticích, Neveklově a v Prosenické Lhotě. „Paní Domanjová je pro nás velkou inspirací,“ zmínila Ladislava Pokorná. Její žákyně se díky Víkendovým krajkářským kurzům učí zcela nové techniky, pracují s tradičními i moderními materiály.

Paličkujícím ženám ale letos zkřížilo plány počasí. Původně se totiž kurz měl konat v sobotu i v neděli, vzhledem ke sněhové kalamitě se ale nakonec odehrála jen jeho polovina. „Naštěstí mě Ivana Domanjová nasměrovala tak, abych práce s účastnicemi mohla dokončit v hodinách klasických kurzů a poradila jim, jak dál,“ dodala Ladislava Pokorná, která vyučuje paličkování už 10 let.

Votické krajkářky své výrobky naposledy vystavovaly o prázdninách. Jejich krajky zdobily votický klášter. „Jsem moc ráda, že nám město vychází vstříc a podporuje nás,“ zakončila Ladislava Pokorná.

Votické krajkářky se schází každý čtvrtek od 16 hodin v budově kina v Rodinném centru Oříšek.

Ivana Vlnová

MC Kulíšek Bystřice pořádá o tomto víkendu kurz šití bot. Na tento kurz přišly jak bystřické ženy, tak ženy ze širokého, dalekého okolí, třeba Plzeň, Krásná Hora, Nové Strašecí.
Ženy šily barefoot boty v Mateřském centru Kulíšek v Bystřici
Nádraží ve Voticích.
Votické nádraží má naději na otevření čekárny i toalety