„Ta bude kapacitně připravená pro příjem dvouletých a tříletých dětí. Pokud třídu nevyužijeme pro děti dvouleté, zaplníme ji bezpochyby dětmi o rok staršími,“ potvrdil votický místostarosta Jan Kučera s tím, že přestavbu stávajícího bytu pro školníka na třídu pro další tucet dětí, provádí pro město stavební firma N-mont a cena veškerých prací dosahuje částky téměř 1,6 milionu korun včetně DPH.

Výstavbou další třídy mateřské školy město podle starosty Jiřího Slavíka nereagovalo jen na práci zákonodárců při přípravě zákona o povinnosti přijímat dvouleté děti. Reaguje s předstihem také na demografický vývoj Votic. Jinými slovy se připravuje už nyní na stále se zvyšující počet obyvatel, a s tím i na jejich zákonitě se zvyšující potřeby na umístění potomků do městských školských zařízení. Už nyní jsou podle místostarosty Jana Kučery třídy jediné mateřské školy ve Voticích přeplněné a na hranici únosnosti.

„Nemyslíme jen na to, co se podaří v jednom volebním období. Politická reprezentace jakéhokoliv sídla a to bez ohledu na to, zda bude v dalším čtyřletém období pokračovat, by totiž měla vždy zanechat dostatek připravených projektů svým následovníkům. Právě o to jsme se snažili,“ uvedl starosta Votic Jiří Slavík.

Důkazem jeho tvrzení je ona nová, právě vznikající třída městské mateřinky, která by měla začít sloužit svému účelu na přelomu září a října letošního roku. Votice však mají v rukávu také další ze „školských trumfů.“ Ten se týká jediné základní školy ve Voticích.

„Máme připravený projekt nástavby školy,“ potvrdil lídr votické radnice s tím, že úřad má v současnosti také rozpracovaný další projekt.

Tím je rekonstrukce starého, původního objektu školy. Ta má například stále původní dřevěné stropy. Právě je bude nutné nahradit stabilnějšími nosníky, a s tím bude samozřejmě nutné rekonstruovat prakticky celý vnitřní prostor historické budovy.

„Jsem rád, že právě tohle se nám podařilo a že naši následovníci, nebo třeba i my, budeme moci v tomto pro město hodně důležitém záměru, pokračovat,“ dodal votický starosta.
Nejen žáci základní školy, ale také votická veřejnost už nyní mohou využívat nedávno zprovozněnou in-line dráhu. Ta lemuje na někdejším škvárovém oválu kolem fotbalového hřiště stejně novou atletickou tartanovou dvoudráhu. Pro výuku tělocviku mohou školáci využívat v areálu fotbalového stadionu i další sektory pro technické disciplíny.

„Atletický ovál jsme koncipovali prvotně pro potřeby školy. A protože na hodinu tělocviku s dětmi chodí téměř vždy jen jeden kantor, a ten má jen dvě ruce pro ovládání dvojích stopek, máme právě z toho důvodu jen dvoudráhu,“ připomněl votický místostarosta.