„Čistírna je stavebně dokončena a díky tomu navýšila kapacitu na deset tisíc ekvivalentních obyvatel,“ potvrdil votický starosta Jiří Slavík a dodal, že dřívější možnosti ČOV městečku se zhruba 4600 lidmi moc prostoru k rozvoji nedávaly.

Na intenzifikaci čistírny odpadních vod v hodně 95 milionů korun bez DPH získaly Votice hned trojí finanční podporu. Peníze, celkově téměř 54 milionů korun, dostaly z dotací Evropské unie a národních zdrojů, milionem pak pomohl také Středočeský kraj. Čtvrtým zdrojem financování byla půjčka, kterou město získalo od SFŽP s nízkým úrokem pod jedno procento.

Sanace černé skládky na Polském vrchu nad Voticemi.
Sanace skládky nad Voticemi se povedla, vodní zdroj začne znovu sloužit lidem

Dílo neprošlo celým obdobím budování hladce. Změny se však podle starosty podařilo po jednáních mezi dodavatelskou firmou a projektanty vyřešit. „U tak velké stavby samozřejmě došlo i ke změnám finančním. Stavba je to komplikovaná už tím, že se něco původního předělávalo na něco nového, přitom do původních prostorových dimenzí,“ vysvětlil Jiří Slavík.

V současné době už jedna polovina ČOV funguje bez potíží, ale oficiálně intenzifikace zatím dotažena do konce není. Právě proto investor požádal o prodloužení dokončení stavby do 30. září, i když původně to mělo být už o tři měsíce dříve. Lídr votické radnice ale i tak ujistil, že je ČOV nyní skutečně stavebně dokončena a město díky dohodě se Státním fondem životního prostředí (SFŽP) má teď čas vypořádat se v klidu i s poměrně náročnou administrativou nutnou pro získání a udržení dotací.

Ze slavnostního otevření úseku IV. železničního tranzitního koridou mezi Voticemi a Sudoměřicemi.
PODÍVEJTE SE: Po trati z Votic do Tábora po třech měsících znovu jezdí vlaky

Ani po 30. září ale nebude ČOV zkolaudovaná. Dál „pojede“ v takzvaném zkušebním provozu, do něhož už vstoupila díky rozhodnutí kompetentních úřadů. „Ve zkušebním provozu musí být rok a během té doby se bude zjišťovat, jestli stavba funguje a zda je technologie dostatečně účinná a teprve pak dojde ke kolaudaci,“ vysvětlil starosta.