Zakázku na intenzifikaci ČOV v hodnotě téměř 83 milionů korun bez DPH však Votice v nejbližších týdnech spustí až na druhý pokus. Napoprvé do věci vstoupil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže a ten soutěž zrušil. V opakovaném výběrovém řízení město vybralo společnost Votice ČPT z Prahy.

Smlouvu s firmou Votice schvalovaly 14. dubna při mimořádné, navíc distanční videokonferenční schůzi zastupitelstva. Schvalovaná cena však byla o dost vyšší než ta původní, proto opoziční zastupitelé proces kritizovali. Podle nich by mohlo dojít časem ke snížení ceny kvůli zlevnění prací. „Proto bych byla za odložení akce,“ uvedla tehdy zastupitelka Ivana Dobešová.

Votice však ušetří už nyní. Přivedla je k tomu jednání s ředitelem Státního fondu životního prostředí (SFŽP) Petrem Valdmanem a dalšími pracovníky úřadu. Město na schůzce požádalo i o dotaci z národního zdroje.

„K našemu obrovskému překvapení jsme následně obdrželi informaci, že nám rada SFŽP přiznala výjimku a my můžeme využít evropské dotace i podporu národní,“ potvrdil votický starosta Jiří Slavík s tím, že na dotacích tak Votice získají na ČOV téměř 54 milionů korun.

„Naštěstí se podařilo i dořešit záležitost splnění podmínek obou dotačních programů, aby nedošlo k jejich porušení a nutnosti vrácení peněz. Nebude tak možné zpochybnění ze strany kontrolních orgánů, zejména Finančního úřadu,“ dodal starosta.

Městu ale s financováním pomůže také zápůjčka SFŽP ve výši téměř 13 milionů korun s úrokem 0,45 procenta. Votice ještě vyhlížejí Infrastrukturní fond Středočeského kraje, z něhož by mohlo dojít k dofinancování dalšího dílu městské spoluúčasti.

Intenzifikace ČOV je nyní nejdůležitější investicí města. Bez ní se Votice nemohou dál rozvíjet. To se odráží i na vylidňování města. Možnosti ČOV se proto zvýší z 5500 na 9950 ekvivalentních obyvatel.

„Na čističku se pak bude moci připojit třeba Amerika, horní Beztahov, nová lokalita rodinných domů Pod Okrouhlím, popřípadě další lokality uvažované pro výstavbu,“ dodal garant projektu a místostarosta Votic Jan Kučera.

Během rekonstrukce, která začne ještě letos, nedojde k přerušení funkčnosti ČOV. Podle starosty Jiřího Slavíka práce potrvají zhruba dva roky.