„Než jsem se nadála, dostal Míša žihadlo od vosy přímo pod oko," uvedla jeho maminka. Přestože mu ránu ihned ošetřila přípravkem, který zabraňuje alergickým reakcím po bodnutí, poštípání nebo kousnutí hmyzem, oko mu během chvíle oteklo. Nepomohlo ani následné pomazání octem.

„Docela to bolí," přiznal malý klučina, který ale jako správný chlap na sobě nadal nic znát.

„Já tuhle dostala rovnou čtyři žihadla. Sundávala jsem ze sklepního okénka kryt a ono pod ním bylo vosí hnízdo. Takže jsem schytala dvě žihadla do ruky, jedna vosa mi vlétla pod triko a další se mi zamotala do vlasů," postěžovala si Dana Jendelová z Bystřice, u které se naštěstí, na rozdíl od malého Michala opuchliny neobjevily. Ránu prý stačí naslinit a potřít cukrem.

Jak ale uvádí záchranáři, bodnutí vosou, včelou nebo sršní je nejvíce nebezpečné pro děti, ale také seniory. Velké problémy mohou mít i alergici, pro které může být vosí štípnutí i smrtelné.

A kde se s tímto hmyzem můžeme nejčastěji setkat?

Prakticky všude. Jejich množství se oproti loňskému roku podstatně navýšilo, takže hasiči odstraňují jejich hnízda speciálními spreji, vysavači a násadami ve školkách, nemocnicích, na koupalištích, ale i v obytných částech. Co se týká jednotlivců, odborníci varují: „Na vosy, včely, ale i sršně můžete narazit v ovoci, ale i v jídle nebo pití. Dochází pak k případům, kdy se člověk napije nebo spolkne sousto, v kterém byl ukrytý tento hmyz. Ten může bodnout do úst nebo do krku, a to je velice nebezpečné."

V takovém případě je lepší ihned vyhledat lékařskou pomoc. Ať sám v doprovodu rodinného příslušníka nebo zavolat linku 155.

A co dělat v případě, když dostanete žihadlo od vosy či včely?

Buď pomazat přípravkem k tomu určeným, nebo použít ocet, cibuli či citron. Pomoct by měly i natrhané listy jitrocele kopinatého, levandulový olej nebo kousek navlhčeného dřevěného uhlí. Následné svědění pak lze zmírnit tekutým pudrem, tvarohem či bílým jogurtem.

„Pokud vás štípne sršeň je lepší v každém případě vyhledat lékaře," radí odborníci.