Končící zastupitelstvo Benešova mělo až do voleb 27 členů. Nově jich je, z vůle vedení města, které se vlády ujalo díky přeběhlíkům zkraje ledna 2016, o čtyři méně. Opatření mělo eliminovat menší strany ve prospěch těch větších. Kouzlo se ale tak úplně nepovedlo.

„Zaznamenali jsme veliký úspěch, v který jsme nedoufali ani v nejrůžovějších snech. Za to musím našim voličům hodně poděkovat,“ uvedl Zdeněk Zahradníček, tradičně muž s největší podporu voličů. Ti bývalému místostarostovi dali 2 709 hlasů. „Po volbách jsme se už sešli, abychom si domluvili postup a strategii při dalších jednáních o vytvoření koalice. Všechny strany ale oslovovat nebudeme,“ vysvětlil středoškolský pedagog ve výslužbě.

To, co se stalo při volbách v Benešově, lze napasovat na řadu přísloví. Třeba to o božích mlýnech. Symbolické mlýny semlely zrádce křehké koalice z roku 2014 a 2015 tak, že se do zastupitelstva ani jeden z nich neprobojoval.

Ale z prvního místa se tam nedostal ani Tomáš Podhola, dlouholetý člen týmu VPM, protentokrát startující v barvách TOP 09. Benešáci asi nezapomněli na to, že pod vlajkou TOP 09 stáli muži odpovědní za pád Hlavničkova týmu před třemi roky. Přízeň voličstva však nezískala ani Nataša Bruková, po převratu místostarostka města. Ta se pro změnu přesunula těsně před volbami z ČSSD do Okamurovy SPD.

Nováčky zastupitelského týmu VPM jsou Petra Kuchařová a Radim Poustka. Vrací se Karel Navrátil a také osvědčená jména, Chromý - Jandač. Na skvělý tandem prvních polistopadových funkcionářů, starosty Mojmíra Chromého a místostarosta Jiřího Jandače, navazují jejich synové, Igor a Petr. I oni jsou nováčky.

Ale symbolik přinesly komunální volby v Benešově více. Třeba i tu, že současný starosta Petr Hostek, jediný zvolený člen ČSSD, obdržel od Benešáků 666 hlasů. „Výsledky mě mrzí, ale respektuji je. Není k nim co dodat,“ řekl pro Deník Petr Hostek s tím, že neočekává, že by nějaké takové povolební rozhovory s ním vůbec měly být.

Vítězové potřebují k nadpoloviční většině jediný hlas. S kým vytvoří koalici, bude jasné po jednáních, která startují v novém týdnu. Takřka „na beton“ to bude s kolegy z vynucené opozice – ODS a STAN. ODS má v novém zastupitelstvu tři „pravověrné“ členy. Nehrozí tak už blamáž, kdy na jejich listině figuroval kandidát, který předtím stál na kandidátce ČSSD a nakonec se při lámání chleba zkraje roku 2016, přidal na stranu pučistů.

„My můžeme vítězům jen blahopřát. Teď je to na nich,“ uvedl lídr ODS Roman Tichovský. „Jako ódeeska jsme dopadli dobře, obhájili jsme tři mandáty, jsem spokojený,“ řekl. Odmítl jako předčasné úvahy o tom, že by se vrátil na post místostarosty, o nějž přišel v lednu 2016. „Zatím ani nevíme, zda nás VPM osloví, abychom s nimi šli do koalice. Je příliš brzy,“ dodal.

I staronová zastupitelka STAN Jana Čechová se chystá k jednáním. „Jsem ráda, že se změní poměry na radnici a že současné vedení končí,“ řekla s tím, že ji mrzí, že přes procentuální zisk volební matematika přiřkla její straně jen dva mandáty.

Stejně křesel tak mají i Piráti s podporou Zelených. „Považuji to za úspěch, voleb v Benešově jsme se ještě neúčastnili,“ sdělil lídr kandidátky Daniel Netušil. Jako neúspěch hodnotí volby Ivan Cinka z KSČM. „Chci poděkovat voličům za důvěru. Budeme pracovat dál a nebráníme se jakýmkoliv jednáním,“ dodal.

Lídr ANO Jiří Švadlena na vzkaz na záznamníku nereagoval.