Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Volbu starosty v Chotýšanech zdržela stížnost na její neplatnost

Chotýšany – Nové vedení obce ve středu, jako jedni z posledních na Benešovsku, volili také v Chotýšanech. Zastupitelé jednohlasně rozhodli, že v čele obecního úřadu stane Bohuslav Kovář. Jeho pravou rukou v roli místostarostky pak bude Irena Pošmurná. Nově zvolený starosta poté navrhl, aby namísto dvojice místostarostů, jak tomu bylo doposud, fungoval v Chotýšanech pouze jediný. I tento návrh sedmička zastupitelů obce potvrdila.

22.11.2014
SDÍLEJ:

Obecní úřad Chotýšany.Foto: Zdeněk Kellner

A proč Chotýšanští volili vedení obce až po více než měsíci od konání komunálních voleb?

„Vzhledem k tomu, že neúspěšný kandidát v komunálních volbách, pan Innemann, podal stížnost na průběh a výsledky voleb, nebylo možné svolat ustavující schůzi," vysvětlila v mimořádném čísle místních novin obyvatelům dnes již bývalá starostka Chotýšan Blanka Bejdáková.

Bylo tedy nutné čekat s volbou nového vedení obce do rozhodnutí soudu o výsledku stížnosti.

František Innemann si stěžoval na to, že bývalá starostka netradičně zpozdila vydání obecních novin, kde měl svou kandidátskou prezentaci.

„Zhruba desetidenní zpoždění mi neumožnilo rovné podmínky s ostatními kandidáty a znevýhodnilo mě," je přesvědčen František Innemann.

Druhá část jeho stížnosti se týkala způsobu uložení záznamu o volbách a hlasovacích lístků na obecním úřadě.

Stěžovatel namítal, že hlasovací lístky byly volně přístupné v otevřené papírové krabici, takže byly nezabezpečené proti ztrátě. Podanou stížnost posoudil Krajský soud a v zákonem stanovené době ji zamítl jako nedůvodnou bez možnosti odvolání.

Bývalá starostka Blanka Bejdáková nařčení odmítla s tím, že místní periodikum vychází vždy jeden až dva týdny po zasedání zastupitelstva a přesná lhůta pro jeho vydání není stanovena. A nevidí proto důvod, proč by měla předvolební kampani bránit, když v ní ani nekandidovala.

Hlasovací lístky i zápis o průběhu voleb byly uloženy do papírové krabice v kanceláři úřadu, která se zamyká.

„Přístup do kanceláře měli kromě mě pouze oba místostarostové a hospodářka," doplnila bývalá starostka.

Krajský soud se při rozhodování o výsledku stížnosti odkázal na ustálenou judikaturu Nejvyššího správního soudu, neboť volební zákon v příslušném paragrafu uplatňuje předvolební kampaň jen kuse a neúplně. Senát při tom posuzoval, zda k porušení volebního zákona skutečně došlo a zda by tato případná vada mohla přímo změnit nebo ovlivnit výsledky voleb.

„Odpověď na tyto otázky vyznívá v neprospěch navrhovatele, protože navrhovatel své tvrzení nikterak nedokládá a nekonkretizuje.

Neupřesňuje ani své zjištění v případě nedostatečného zabezpečení volební dokumentace," píše se v odůvodnění soudního usnesení.

„Přestože jsem byl bývalou starostkou osočen, že jsem zdržel volbu nového vedení obce, jsem přesvědčen, že pokud vidím, že něco není v pořádku, je mým nezadatelným právem na to upozornit a domáhat se nápravy. To je demokracie. Jinak usnesení soudu respektuji, ale už nemám čas se tím zabývat, protože odlétám na nějakou dobu na Floridu," podotkl František Innemann.

KAREL CHLUMEC

Autor: Redakce

22.11.2014
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Pro volby zůstala už jen oficiální místa

Sebastian Reiter se narodil 13. října v 6.07 šťastným rodičům Janě Zikešové a Vítězslavu Reiterovi. Při narození malý chlapeček vážil 3 050 gramů a měřil 50 centimetrů. Starší sestřička Isabela Zikešová (2,5) se setká s bratříčkem doma v Mnichovicích.
5

Právě jsme se narodili

Účast byla velká. Chotýšanští voliči stáli na volby frontu

Chotýšany - Mnohem větší účast při pátečních volbách potvrdila volební komise v Chotýšanech. Dokonce se kolem čtvrté hodiny u volební místnosti vytvořila fronta voličů. "To se nám ještě nestalo, že by na volby lidé stáli frontu. Těší nás, že chodí mnohem více mladých," prozradila předsedkyně volební komise Jana Dessová.

Volit chodí struhařovští i před návštěvou hospody

Struhařov - Účast při prvním dnu voleb do Poslanecké sněmovny byla ve Struhařově velká. Alespoň podle volební komise, která se s takovým zájmem v minulosti nesetkala.

Více mladých přichází k volbám ve Vlašimi

Vlašim - Mladých voličů je více. O tom jsou přesvědčeni předsedající ve volebních komisích, kteří v pátek usedli ve vlašimském gymnáziu. Volit v rámci volebního okrsku 7 a 10 přišlo, podle nich, v porovnání s jinými volbami celkově více lidí.

Za volební lístek hnutí dostanou pivo zdarma

Domašín - V domašínské hospůdce pojali volby netradičně. Ti, kteří donesou volební lístek hnutí ANO, dostanou jedno pivo zdarma. "Někdo rozdává koblihy, já zase pivo," řekl majitel domašínské hospody. Toho využil i jeden z voličů, který v pátek 20. října do hospody v Domašíně dorazil přímo z volební místnosti, která sídlí v blízké hasičské zbrojnici. Zde volí vlašimští za volební okrsek číslo 11.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení