Snad každý z Vranova a jeho osmi osad si v sobotu 26. dubna odpoledne udělal čas a zavítal do lesíka nad Mačovice, aby byl za hudebního doprovodu dechové kapely Vranovanka a pěveckého vystoupení vranovských dětí pod vedením Aleny Vašákové svědkem již pátého ročníku vítání jara.

Po krátkém projevu Pavla Pivoňky z Mysliveckého spolku Daněk a vřelých slov farářů dvou církví se konečně mohli příchozí poprvé po zimě napít vody ze Studánky setkání. Poté se všichni společně vrátili, tentokrát pod taktovkou choceradských mažoretek Smetanek na mačovickou náves, kde slavnost pokračovala lidovou veselicí.

„Dnešek je docela náročný. Ráno jsme hráli při slavnostním otvírání rozhledny Špulka a teď odpoledne při Otvírání studánek," postěžoval si lehce starosta Vranova a člen kapely Vranovanka Josef Vašák. A důvod? Obě akce se totiž konaly na kopcích, kam si musel vynést na zádech patnáctikilový buben stejně jako šnek svou ulitu.

„Naštěstí je ale hezké počasí. Ne jako loni, kdy byla příšerná zima," dodal vzápětí optimisticky snad vždy dobře naladěný Josef Vašák. Ten pak hrál se svými kolegy z Vranovanky až do pozdních hodin všem sousedům nejen poslechu, ale i tanci.