Teď ale nemají milovníci tohoto vodního toku příliš důvodů k radosti. Kvůli nadprůměrně teplému počasí s minimem srážek je její koryto téměř suché. Tedy hlavně v úseku Týnec nad Sázavou – Pikovice, kde by se dalo přejít po vystouplých kamenech bez problémů suchou nohou.

„Velké problémy byly zhruba před půl druhým týdnem. Teď už je vody docela dost a dá se krásně jezdit. Vodočet ukazuje nějakých čtyřiapadesát centimetrů," uvedla jedna z pracovnic půjčovny lodí Samba v Týnci nad Sázavou Eliška Diblíčková, která potvrdila, že nejvíce problémovým úsekem Sázavy je ten mezi Týncem a Pikovicemi, v délce zhruba dvacet kilometrů.

Přestože bylo a stále je v řece vody málo, na množství půjčovaných lodí se to nijak neodrazilo. Především v období sucha sjížděli vodáci horní část toku. Tedy z Kácova do Sázavy. Ti, co se přeci jen vydali po proudu, až ku Praze museli počítat s tím, že některé části nebudou pohodlně splouvat, ale scházet.

„Jakmile ale byla situace se stavem vody skutečně kritická, lodě jsme přestali půjčovat. Zaprvé protože se fakt nedalo jezdit, a také proto, aby nám je lidé nezničili," dodala Eliška Diblíčková.

Stejně hovoří i zaměstnankyně Bisportu, druhé týnecké půjčovny lodí Jitka Žabová. Také oni museli v červenci na několik dní přerušit půjčování lodí a denně hlídají hladinu Sázavy.

„Dneska jsme na úseku Týnec – Pikovice nepůjčovali rafty. Ale kanoe zatím jely. Uvidíme, jak to bude vypadat zítra s vodním stavem, protože kdyby to mělo klesnout pod pětačtyřicet centimetrů, což je minimum pro splavnost kanoí, tak bohužel nemohou na tuto část řeky vyplout ani ty," vysvětlila ve čtvrtek odpoledne Jitka Žabová s tím, že záchranou je horní část toku, kde se plastová, laminátová či nafukovací plavidla mohou bez větších problémů prohánět.

Kdo naopak pokles klientů, kvůli nedostatku vody v korytě řeky Sázavy zaznamenal, je kemp v Náklí. Jindy louka obležená vodáky zeje o těchto letních prázdninách takřka prázdnotou.

„Letos je návštěvnost poloviční jak v loňském roce," postěžoval si Stanislav Janda, prezident Fotbalového klubu Fercom Týnec nad Sázavou, který týnecký kemp provozuje.

„Počasí je celkem dobré, ale vody je málo. A to je ten hlavní důvod, proč sem lidé nejezdí. Teď hladina řeky sice maličko stoupla. Ovšem, jak dlouho to vydrží? Dva, tři dny, a jestli nezaprší, bude to zase tam, kde to bylo," zůstává Stanislav Janda i nadále skeptický.

Snad si dá druhou půlku prázdnin počasí říct, a vrásky na čele provozovatelů půjčoven lodí a kempů na řece Sázavě rozmočí vydatné deště.