Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vodu budou Benešovu dál dodávat Francouzi

Benešov – Kdo bude dodávat do benešovských domácností a firem v blízké budoucnosti pitnou vodu? Tahle otázka má jednoduchou odpověď. Vodohospodářská společnost (VHS) Benešov. Tak jako dosud. A nic na tom nezmění ani to, že jí Pierra-Alexandra Sègrea vystřídá na postu šéfa dosavadní technická ředitelka, Marcela Zachová.

15.6.2017
SDÍLEJ:

Vodu do Benešovských domácností posílá benešovským potrubím společnost VHS.Foto: Deník / Kellner Zdeněk

Důvodem, proč to tak je a bude, je takzvaná koncesní smlouva, na jejímž základě Benešov předal dodávku strategické suroviny do rukou smluvního partnera. VHS, monopolní dodavatel pitné vody pro více než 16 tisíc Benešáků a dva velkoodběratele, Pivovar Ferdinand a továrnu na jogurty Schreiber, je členem skupiny Suez v ČR, známé i jako Lyonnaise des Eaux. Sídlo má v jihovýchodní Francii. K dodávce vody využívá potrubí vlastněné městem.  „Smluvní ujednání mezi Benešovem a VHS nevidíme jako optimální,“ přiznal starosta Benešova Petr Hostek. „Benešov je v pozici trpitele. Když si VHS usmyslí cokoliv, nezbude nám nic jiného, než to akceptovat,“ popsal situaci starosta.

Benešov ale zcela bezbranný, co se týče cenotvorby vody, není. Ale prakticky jediným způsobem, jak cenu vody držet na přijatelné úrovni, je pohyb výše nájemného za vodovod. Ale to, že město může cvičit cenou za nájem vodovodní soustavy, považuje Hostek za iluzorní. Vychází přitom z dalších částí smlouvy Benešova s VHS, které město limitují a svým způsobem „drží na uzdě.“

„Přesto dosud nedošlo, díky serióznosti VHS, k vytváření extrémního tlaku směrem k městu,“ tvrdí starosta s tím, že už dříve se s ředitelem VHS Pierrem-Alexandrem Sègrem dohodl i na tom, jak se bude či nebude cena vody zvyšovat v roce 2018. „Byl to ze strany VHS, nechci říkat ústupek, ale z pohledu města zásadní obchodní rozhodnutí,“ míní Petr Hostek.

Některá města, jejichž představitelé před lety dodávku strategické suroviny svěřili do rukou zahraničního kapitálu, by se ráda vymanila z tohoto vazalství. To se nejspíš hned tak nestane v Benešově a Francouzi budou dál inkasovat peníze za českou vodu. „Je ještě dost let k naplnění desetileté smlouvy, kterou Benešov s VHS uzavřel,“ potvrdil Hostek a připomněl ještě, že v případě okamžitého odstoupení od smlouvy by město muselo platit vysoká penále. „Benešov na tom s cenou vody není proti jiným městům až tak špatně,“ je přesvědčen první muž radnice.

Než koncese vyprší, vypíše město nové koncesní řízení na nového dodavatele vody. Může se jím stát stejná, nebo jiná firma, nebo samo město. I to by však stálo Benešov poměrně velké peníze. Z toho proto také vyplývá, že se voda, respektive její dodávka do domácností, prozatím v Benešově nestane horkým volebním tématem. Ale za pár let? Už dnes má Benešov právní rozbor smlouvy s VHS a ten dokládá, že dopady, při odstoupení od ní, by byly pro Benešov nepříliš pozitivní.

Názor ředitelky Marcely Zachové na budoucí spolupráci se přes telefonické pokusy včera nepodařilo zajistit.

Cena 1 m3 vody 2017

 • Benešov – 80,25 Kč
 • Kutná Hora – 88,44 Kč
 • Kolín – 72,30 Kč
 • Příbram - 75,37 Kč
 • Praha - 85,42 Kč
 • Beroun – 96,34 Kč
 • Kladno – 92,92 Kč
 • Mladá Boleslav – 91,51 Kč
 • Mělník – 92,92 Kč
 • Rakovník – 79,19 Kč
 • Pelhřimov – 69,95
 • Tábor – 114,59 Kč

Zdroj: www.skrblik.cz

Autor: Zdeněk Kellner

15.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

KRÁTCE: Zájemci se při lekci naučí, jak správně vypadá první pomoc

Příprava volební místnosti ve volebním okrsku číslo 12 Týnce nad Sázavou. Sídlo volebního okrsku je v Čakovicích v kabinách na fotbalovém hřišti. Na snímku připravují volební místo manželé Kadeřábkovi.
15

Volit budou i ve fotbalových kabinách

Kam za sportem na Benešovsku

Benešovsko – O víkendu pokračují na Benešovsku fotbalové, hokejové soutěže, basketbalové turnaje a cyklistická časovka.

Okres obklopila mlha. Nebylo vidět ani na krok

Benešovsko - Od čtvrtka zahaluje okres v dopoledních hodinách mlha. V nížinách i ve vyšších nadmořských výškách není vidět skoro ani na krok. Řidiči proto musí jezdit více než obezřetně.   

Dvě vozidla se střetla ve Vrchotových Janovicích

Vrchotovy Janovice - Na nehodu dvou osobních automobilů si museli dát pozor řidiči, kteří projížděli v pátek 20. října v sedm hodin ráno Vrchotovými Janovicemi. Při srážce vozidel museli zasahovat i záchranáři, kolize se neobešla bez zranění. Naštěstí se jednalo jen o pohmožděniny. Kvůli úniku provozních kapalin vyjížděli na místo i hasiči.

Na dálnici havaroval autobus. Mlha zahalila okres a nehod přibývalo

Benešovsko - Čtvrteční den byl zahalený mlhou. Možná právě proto řidiči na silnicích nezabránili kolizím. Během 19. října se na území benešovského okresu odehrálo sedm dopravních nehod, přičemž u několika z nich bylo potřeba záchranářů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení