Už před desítkami let je vyhnala z jejich domovů stavba přehradní nádrže Švihov, zásobárny pitné vody především pro české hlavní město. Že by kvůli tomu měli Dolnokralovičtí vodu lacinější, ale nemůže být ani řeč.

„Když vyrostla nová přehrada, stála nás voda desítky haléřů,“ zavzpomínal starosta obce Antonín Bašta.

Dnes ho, stejně jako ostatní místní obyvatele, stojí kubík vody 55 korun. Taková suma tak řadí Dolní Kralovice na nepopulární přední místa v žebříčku obcí s nejdražší cenou vody na Benešovsku. A místní lidé z toho nadšeni vůbec nejsou.

„Kdyby to nebylo zakázané, člověk by mohl chodit k přehradě máchat prádlo. Vždyť je to kousíček. Než se k nám však voda vrátí, teče ze Želivky kdovíkam,“ rozpovídali se místní obyvatelky Iva Kádová a Marie Konšelová.

Odpověď na otázku, proč se cena vody šplhá do takových výšin, poskytl místní starosta Bašta. „Voda teče ze Želivky potrubím přes dva nebo tři mezičlánky směrem k Praze,“ uvedl s tím, že životodárnou tekutinu tak zdražují tři společnosti, které si ji na cestě přeprodávají.

Paradox blízkosti přehrady a vysoké ceny vody je tak vysvětlen. Obyvatelé nad ním kroutí hlavou a přemýšlejí, co s problémem udělat. Inspirace možná není až tak daleko.

Podobnou situaci řešili před lety také v nedalekém Keblově. „Když jsme tenkrát s paní starostkou chtěli do obce přivést vodu ze Želivky a zjistili, kolik by nás to stálo peněz, rozhodli jsme se jít jinou cestou,“ vysvětlila tamní obyvatelka Hana Drahošová, proč v Keblově zvítězila varianta obecní společné studny.

Na cenách vody se to tam pozitivně projevuje dodnes a podle Drahošové obyvatelé Keblova nezaplatí za kubík více než dvacet korun.