To podle vodohospodářských tabulek značí, že se korytem v pátek 14. května v pět hodin ráno valilo za sekundu 13 310 litrů vody. Hladina přitom dosáhla 270 centimetrů. A to se projevilo také v níž položené Vlašimi. Voda zalila území kolem toku, ale vzhledem k tomu, že tam nejsou žádná stavení, nenapáchala žádné škody.

Dalšímu rozvodnění Blanice ale zabránil včasným rozhodnutím starosta města Luděk Jeništa, který povolal jednotku SDH Vlašim na vyčištění jezu. Na němž se začaly hromadit kmeny stromů a dřeva, které voda strhla výš proti proudu.

Jak uvedla mluvčí HZS Středočeského kraje Dagmar Zemanové hasiči k jezu vyjížděli v 7.50 hodin. „Větve odstranili pomocí trhacích háků,“ dodala mluvčí HZS.

Voda z Blanice ale podle starosty Vlašimi potrápila lidi i jinde. „Nejvíc v Polánce, kde se Blanice dostala až k jednomu stavení. Řeku přitom vydatně napájel Polánecký potok,“ popsal lídr radnice s tím, že věří, že už přestane pršet a hladina se vrátí do normálu.

Voda z Blanice však ohrožovala také chatovou osadu Polánka. Podle jednoho ze „starousedlíků“, majitele tamní chaty, voda zaplavila volejbalové hřiště. „Hřiště jsme po zimě odbahnili, uklidili a vyrýpali trávu a je zase pod vodou. Je to sisyfovská práce,“ poznamenal.

Strom, mohutná vrba, nakloněný nad vodu nevydržel nápor deště a ve vlašimském zámeckém parku se zřítil kvůli podmáčenému terénu. „Strom tam spadl na most pro pěší,“ uvedla mluvčí středočeských hasičů.

Do druhého povodňového stupně vstoupila v pátek před jedenáctou hodinou jindy klidná říčka Chotýšanka, levostranný přítok Blanice. V tu dobu korytem teklo téměř deset kubíků vody za sekundu a hladina, která má běžně kolem 60 centimetrů, vystoupala až na 130 cm.

Nejvýznamnější tok Benešovska, řeka Sázava sice také pozvolna stoupala, ale do prvního povodňového stupně měla v pátek 14. května v poledne ještě 126 centimetrů. Je ale pravdou, že nejvíc vody z řeky Blanice, na sázavskou vodoteč do Nespek, v tu dobu ještě nedoteklo. Kulminace hladiny se tak dá předpokládat pozdě odpoledne, nebo v noci na sobotu 15. května.