Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Voda brala také v Louňovicích

Louňovice pod Blaníkem – Velké zklamání mají za sebou Marcela Bachová a Monika Nytrová, kterým rozvodněná Blanice v Louňovicích pod Blaníkem vyplavila domy.

11.6.2013
SDÍLEJ:

Takhle vypadala povodeň v Louňovicích pod Blaníkem.Foto: Martina Křečková

Šrámy na duši jim ale ani tak nezanechala škoda, kterou jim voda napáchala, jako laxnost, neochota a lhostejnost zastupitelů městyse s jakou k celé situaci přistupovali.

Zmatek, pochybení, nezájem, celkové selhání. To jsou nejčastější slova, která obě ženy shodně používají v souvislosti s postojem úřadu městyse k jejich nezáviděníhodné situaci.

„Víte, můžete přijít o majetek. Je to hrůza. Ale všechno se dá nahradit. Ovšem, když zjistíte, že nikoho nezajímáte, že se nikdo nepřijde podívat, jestli se máte jak dostat z domu, který zaplavuje voda, to je daleko horší," řekla se slzami v očích Marcela Bachová, žena, kterou v Louňovicích zasáhly nedávné povodně asi nejvíc. Slzami se jí oči leskly během rozhovoru ještě několikrát. Například když redaktorku Benešovského deníku provázela svou zcela zdevastovanou zahrádkou kdysi plnou zeleniny a bylinek nebo ukazovala místa, kam ještě před pár dny chodila krmit svých třiapadesát králíků a osm slepic. To všechno je už pryč.

„Kdyby radnice jednala, k ničemu z toho nemuselo dojít," vložila se do hovoru Monika Nytrová, která má hned v sousedství paní Bachové chalupu.

Takové hodnocení situace ale starostka Louňovic Růžena Kučerová odmítá. „Byl to hrozný fofr. V neděli se na nás valila vlna pravděpodobně z protržené hráze rybníka v Kamberku. Proto jsme začali narychlo budovat protipovodňovou hráz z hlíny ze sousední stavby čistírny odpadních vod. Doufali jsme, že to pomůže. Ale proud vody hráz provalil," vysvětlila starostka s tím, že nikdo nepředpokládal, že by se to mohlo.

V neděli kolem sedmé hodiny ráno volala Nytrům do Prahy sousedka, že je tam hodně vody. Monika hned volala jednomu ze zastupitelů, ale ten prý o ničem nevěděl. V tu dobu už Nytrovi jeli pod Blaník. Monika opět volala na obec, že určitě nebude stačit jedna jednotka hasičů, ať žádají o posily.

„Ale nikdo se k tomu neměl, tak jsem o pomoc požádala sama. Beru to jako naprosté selhání obce, která byla ke všemu lhostejná," vypráví smutný příběh mladá žena.

Hasiči skutečně před osmou hodinou na pravý břeh Blanice dorazili. Ale vzápětí odjeli s tím, že musí zastavit vodu, která se valila z horního rybníka.

„To už je určitě deset let, co obec žádáme, aby s rybníkem něco udělala. Není to totiž poprvé, co s ním jsou problémy," poznamenala Monika.

Dlouho se povodňová voda držela v bezpečné výšce. Ale vzhledem k tomu, že na provizorní hráz naváželi mokrou hlínu, nebyla tak pevná, takže se v jednom místě provalila a byl konec. V průběhu deseti, patnácti minut měla Marcela Bachová kolem čtyřiceti centimetrů vody v celém domě.

„Ani nejstarší pamětníci nepamatují, že by byl kdy náš domek pod vodou. Ale nebýt provizorní hráze bylo by všude určitě o metr víc vody," přiznala fyzicky, ale i psychicky zcela vyčerpaná Marcela.

„Jenomže i tu hráz jsem musela iniciovat já. Nejprve se jí snažil s bobcatem stavět místní zemědělec pan Matuška. Ale to nebylo možné zvládnout a tak teprve po půl až tři čtvrtě hodině konečně obec povolala těžkou techniku," postěžovala si Monika Nytrová, která označila celou situaci jako jeden velký zmatek.

Nikdo za nic neodpovídal. Nikoho nenapadlo třeba nevypnout elektriku, dokud na to mladá žena neupozornila, takže to mohlo kohokoliv zabít. Na mostě, který se celý chvěl, stálo spoustu přihlížejících. Co kdyby ho voda strhla? Nakonec se organizace ujal velitel tamních dobrovolných hasičů a konečně to mělo prý nějaký smysl.

„Kdyby nám dali před vchod pytle s pískem, nemuseli jsme mít možná vůbec vodu v domě," nabrala sílu opět hovořit o neděli 2. června Marcela Bachová.

„Jediné, co se mi povedlo před vodou uchránit, byly doklady. Dala jsem je do igelitového sáčku a jako první podala hasičům. Ovšem dárky od dětí, abych neměla na stará kolena starosti, jsem už vzít nestihla. Ty teď házím o kontejneru," neubránila se pláči šedovlasá paní.

K zaplavení domů přispěla podle slov obou postižených žen i jen několik metrů vzdálená rozestavěná čistírna odpadních vod. Vzhledem k tomu, že jsou kvůli ní všude otevřená víka o kanalizace, voda měla možnost bez sebemenších problému páchat ještě větší škody.

Jak paní Marcele, tak paní Monice pomohli nejvíce hasiči. Sami ochotně a s úsměvem ženy utěšovali a pomáhali bez odpočinku a nároku na jídlo a pití.

„To starostku musíme o všechno žádat. Jo, když si o něco řeknete, zajistí to. Ale aby sama přišla a zeptala se, jestli něco nepotřebujete nebo jen tak přišla a trochu vás psychicky podpořila, to ne. Nechat někoho v zaplaveném baráku úplně na holičkách a vůbec se o něj nezajímat, to je velké zklamání. Vždyť se jednalo o tři domy. Vlastně o jeden. V tom prvním bydlí obecní zastupitel a ten měl, pokud vím jen vodu ve sklepě, my jsme chalupáři, takže šlo jen o paní Bachovou," neskrývala rozčarování Monika Nytrová.

Ještě mnohokrát zopakovala Monika, která neměla dlouho sílu otevřít vrata stodoly plné naplaveného bahna a Marcela, jenž tráví celé dny na kolenou s kartáčem a Savem v ruce slova beznaděj, smutek, lítost, zklamání. Zastupitelé, kterým dali ve volbách svůj hlas a důvěru jim nepomohli.

Autor: Martina Křečková

11.6.2013
SDÍLEJ:
Bourání v Táborských kasárnách.
13

V Táborských kasárnách začalo tento týden bourání

Nové přístroje poslouží ortopedickému oddělení v benešovské nemocnici.
5

Na ortopedickém oddělení operují s novými přístroji

OBRAZEM: Při Hubertovské jízdě se rozloučili s jezdeckou sportovní sezónou

Benešov - Desátý ročník Hubertovské jízdy uspořádaly v sobotu 14. října žákyně čtvrtého ročníku Vyšší odborné školy a Střední zemědělské školy v Benešově. Tato tradiční akce symbolizuje každoroční rozloučení s jezdeckou sportovní sezonou. Akce se zúčastnili především ušlechtilí koně z pomněnické stáje.

Pozor! Tři pejsky hledají od pátku zoufalí majitelé

Jankov - Tři pejsci se ztratili v pátek 13. října v odpoledních hodinách majitelům u obce Pičín u Jankova. Jedná se o křížence jezevčíka tmavě hnědé až černé barvy. 

Do nové školky na benešovském Spořilově už chodí děti

Benešov /FOTOGALERIE/ – Do měsíčního zkušebního provozu vstoupila v pondělí 16. října novostavba MŠ Úsměv na sídlišti Spořilov II. Dokončení montovaného objektu nabralo zpoždění kvůli bourání precizně postavených gruntů z poloviny sedmdesátých let minulého století.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení