Magma tehdy tuhlo v hloubce několika kilometrů. Tuhnutím se zmenšoval jeho objem a také došlo k rozpukání. Podle puklin se dnes hornina („žula“, přesněji řečeno granodiorit) balvanitě rozpadá. Zvětráváním pak dochází k zaoblení hran balvanů. Vlčí rokle vznikla výmolnou činností malého potůčku. Zároveň se zařezáváním řeky Sázavy do podloží během čtvrtohor se zařezávaly i její přítoky. Ve svazích jsou skalky a balvany, které se pomalu posunují na dno rokle. Dole vytvářejí kamenná moře.
Svahy rokle jsou porostlé starou svahovou bučinou. Některé buky zde jsou staré přes 200 let. Zajímavé je, že téměř chybí křoviny. Roste zde jen málo druhů rostlin – půda vzniklá zvětráním granodioritu je písčitá a chudá na živiny.
Vznik rokle a kamenná moře byly dříve vysvětlovány různě, dokonce i činností ledovce. Tento omyl přetrvává někdy dodnes, např. na internetové Wikipedii.

Další informace

Souřadnice pro GPS: N49 52.494 E14 31.989
Doprava: vlak, autobus Prosečnice, od nádraží po červené značce
Turistické trasy: (Červená pak žlutá) : Prosečnice – Vlčí rokle
Cyklotrasy: Jílové – Týnec n. Sáz.
Délka trasy: 4,3 km
Čas na prohlídku: 2 hodiny
Zajímavosti v okolí: Jílové – muzeum, Hornické naučné stezky, Naučná stezka Jílovské vyhlídky, Grybla (nejvyšší vrch Hornopožárského lesa)

Karel Drábek