Už podruhé uspořádali na hvězdárně za Vlašimí multikulturní odpoledne, v jehož úvodu vystoupili členové divadelního souboru Ludvíka Němce z Bystřice s představením hry Když ty, tak já taky.

„Meteorický roj Perseidy bude mít svůj vrchol v noci z pondělí na úterý.V Česku se tomuto roji lidově říká také Slzy svatého Vavřince podle světce, který má právě dnes svátek," informoval v sobotu 10. srpna předseda vlašimských astronomů Jiří Štětina s tím, že při tomto úkazu se proud drobných částeček meziplanetárního prachu z jádra rozpadlé komety Swift-Tuttle o velikosti zrnka písku při průletu atmosférou roztaví a vypaří.

„Na obloze se objeví jako rychlé body s úzkým svítícím ohonem. Roj dostal název podle souhvězdí Persea, což je místo, odkud Perseidy na obloze zdánlivě vylétají," vysvětlil Štětina.

Čekání na setmění, kdy bude možné Perseidy pozorovat, amatérským hvězdářům zpříjemnila hudbou skupina Dylan Blues z Vlašimi. Hvězdářům přálo letos nejen jasné počasí, ale i Měsíc, který v jiných letech svým svitem pozorování létavic mírně komplikuje.

„Pozorování bude letos navíc nahrávat vhodná fáze Měsíce. Měsíc bude zapadat před půl jedenáctou a obloha tedy nebude téměř vůbec osvětlena jeho svitem," podotkl šéf astronomů.

Návštěvníci vlašimské hvězdárny asi hodinu po setmění nejprve sledovali přelet kosmické stanice ISS a půlnoc byla ideálním časem pro splněná přání. To byly Perseidy, nesprávně považované za padající hvězdy, vidět nejlépe a v největším počtu.

KAREL CHLUMEC