„Návštěvníci se dozví například jaké mimořádné nebeské úkazy by měl každý pozemšťan alespoň jednou v životě zažít nebo jaké vzácné úkazy nás v blízké době čekají a jak vznikají," nastínil program přednášky zástupce Vlašimské astronomické společnosti Jiří Štětina a doplnil, že akce se koná u příležitosti Dne vlašimské hvězdárny, kterým si členové společnosti připomínají čtyřiapadesáté výročí otevření hvězdárny v roce 1961.

Po přednášce si příchozí budou moci prohlédnout hvězdárnu včetně pozorovací techniky, meteorologické stanice a za jasného počasí také zažít pozorování oblohy dalekohledy a pouhým okem.

„K nejčastěji pozorovaným planetám na jaře patří Jupiter a Saturn s jejich nejjasnější satelity. Je možné vidět i charakteristický Saturnův prstenec a za měsíčných večerů detaily na povrchu Měsíce," řekl Jiří Štětina s tím, že pro ty z návštěvníků, kteří vydrží do příchodu opravdové astronomické tmy, budou připravena pozorování objektů v hlubokém vesmíru, vzdálené hvězdokupy a planetární mlhoviny. Zpestřením nočních pozorování bývají přelety kosmické stanice ISS.

„Z plošiny hvězdárny také pozorujeme oblohu bez dalekohledu, učíme rozpoznávání jednotlivých souhvězdí a základům orientace na noční obloze," doplnil amatérský astronom.

Den vlašimské hvězdárny začíná v pátek 29. května v 18 hodin.

Karel Chlumec