V přednáškovém sále observatoře pohovoří Zdeněk Moravec z katedry fyziky z ústecké univerzitní přírodovědecké fakulty o vodě a dalších molekulách ve vesmíru.

„Vodu pokládáme za nejdůležitější látku potřebnou pro vznik života na Zemi. V přednášce se budeme zabývat výskytem vody jak na dalších tělesech sluneční soustavy, tak i ve vzdáleném vesmíru,“ informoval Jan Urban o přednášce s názvem Kde je voda, tam je život. A doplnil, že přednášející se pokusí amatérský pozorovatelům oblohy z řad laické veřejnosti vysvětlit, jak lze molekuly vody ve vesmíru pozorovat, jakým způsobem vznikají, v jaké formě se vyskytují a jak se mohla voda stát součástí mnoha těles sluneční soustavy.

„Také se zamyslíme nad podmínkami, které jsou příznivé pro život v podobě, v jaké jej známe na Zemi a zda mohou ve vesmíru vznikat i složitější molekuly, které mohou být základem pro vznik živých organismů,“ upřesnil přednášející zástupce vědců Zdeněk Moravec.

Po přednášce budou moci návštěvníci páteční noci vědců v případě, že bude jasné počasí pozorovat oblohu dalekohledem. „Na konci září jsou vhodné pozorovací podmínky především pro Měsíc a planetu Jupiter, která večer jasně svítí nad jižním obzorem,“ pozval zájemce na akci podpořenou Středočeským krajem Jan Urban s tím, že přednáška začíná v 18 hodin. (kac)