Neutěšený stav zimního stadionu v zámeckém parku bude i nadále trápit nejen hokejisty místního Spartaku, jejich příznivce, ale i bruslařskou veřejnost.
Zastřešením haly a části kabin před pěti roky se zdálo, že Vlašimští získají nádherný stánek s potřebnými parametry a zázemím. Jenže od té doby uplynulo spousty vody, práce na „zimáku“ usnuly a stadion chátrá. Po ledové ploše, která už přesluhuje svou životnost, se v zimě prohání meluzína a zázemí také nevyhovuje současným požadavkům. Na důstojnější prostředí si tak zatím všichni musí nechat zajít chuť.
„S provozovatelem stadionu, což je Spartak Vlašim, jsme v kontaktu. Mimo jiné jsme jednali o bezplatném převodu. Na ten popud jsme si nechali udělat analýzu nutných investičních nákladů do stávajícího zimního stadionu. Závěr této analýzy mluví jasně. Aby stadion odpovídal současným požadavkům, je třeba částky mezi čtyřiceti až padesáti miliony korun. Největší sumu spolkne rekonstrukce ledové plochy, další miliony si vyžádá výstavba nových šaten a sociálního zařízení, stejně tak douzavření bočních stěn,“ říká vlašimský starosta Luděk Jeništa.
Vyvstává však otázka, zda investovat desítky milionů do stávajícího stadionu ležícího v místě, které bude vždy památkově chráněné, kde pokaždé vyvstane problém se zajížděním autobusu ke stadionu. „Nikdy zde nebude dostatek parkovacích míst, stadion leží mezi dvěma toky a podloží je podmáčené,“ poukazuje starosta na řadu negativních věcí, které spíše nahrávají zcela jiné možnosti, a to výstavbě nového stánku v jiné lokalitě. „Tou lokalitou by mohlo být Na Lukách,“ prozradil Jeništa.
Právě o této variantě jednali vlašimští zastupitelé a odsouhlasili zpracování studie, která by mohla poodhalit další možnosti, případně dát zelenou výstavbě stadionu. „Zdůrazňuji, že nic není rozhodnuto. Lidé totiž ve Vlašimi už vykřikují, že se bude stavět nový zimák. Zatím jsme ve fázi zadání studie, dáváme dohromady podklady, ať již pozemkové, síťové a další. Uvidíme, co z toho vzejde,“ upozorňuje starosta.
Naděje, že by se ve Vlašimi přeci jen dočkali důstojného stánku, tedy žije. Podle Jeništy však minimálně dva až tři roky zůstane vše při starém. Všechno je o penězích a ty nejprve město musí sehnat,“ mírní optimismus.
Pokud by radní ve Vlašimi k výstavbě nového zimního stadionu nakonec přikročili, řešení, co s tím stávajícím, by se určitě našlo. „Mohli by tam například přejít extraligoví hokejbalisté, fungovat by tam mohly sporty jako florbal, on line hokej a další, tenisem počínaje a kolektivními hry konče. Stadion by mohl fungovat i třeba jako společenská lokalita, kde by se pořádaly koncerty,“ dodal Luděk Jeništa.