Dub do prestižní ankety navrhla vlašimská rodačka, herečka Barbora Jánová. Její nominaci na sociálních sítích podpořily dvě stovky fanoušků i některé organizace.

„Tohoto našeho dědu jsem do ankety přihlásila, protože si myslím, že si zaslouží vrátit trochu pozornosti a energie, kterou nám dlouhé roky dával. Všichni jsme si tam hráli jako děti, lezli do jeho otevřené duše, vymýšleli povídky. Dávali jsme si tam rande, jako puberťáci jsme se u něj flákali a teď si tam hrají naše děti a další puberťáci,“ řekla k nominaci stromu Barbora Jánová.

Dub, spíš jeho torzo, stojí u hlavní cesty ve vlašimském parku na dohled od zámku, asi sto metrů za dětským hřištěm. Vykotlaný veterán, jehož stáří dendrologové odhadují na tři sta až čtyři sta, mává návštěvníkům parku už jen jedinou větví. Ta se však každý rok na jaře vždy zazelená. To svědčí o tom, že strom i přes jeho stav a věk je stále živý.

„Pamatuje už opravdu hodně, je to doslova němý svědek doby. Zažil horší i lepší časy města, přežil četné bouře a vichřice. Přestože byl strom navržen na poražení už někdy kolem roku 1956, vydržel nám až do osudové bouře v roce 2008. Ta mu způsobila velkou ránu, ale strom stále žije,“ uvedl Karel Kříž z Podblanicého ekocentra Českého svazu ochránců přírody Vlašim.

Dub pamatuje ještě mladičký pár majitelů vlašimského panství. Marii Josefu – hraběnku z Trautsonu a Falkensteina, i Karla Josefa – hraběte z Auerspergu.

Nominaci ošlehaného veterána, do jehož útrob se vejde dospělý muž nebo několik dětí, podpořili Vlašimáci a lidé z okolí, kteří jej znají z procházek i dětských her v parku.

„Já také ráda nominaci podpořím. Jako malí jsme do něj lezli pokaždé, když jsme šli parkem, a myslím, že moje děti tam polezou stejně tak,“ podělila se o svou vzpomínku Kateřina Lišková z Vlašimi.

Karel Chlumec