Téměř deset let poskytuje služby turistům, ale nejen jim, Podblanické infrocentrum. Původně neziskové sdružení tří subjektů přešlo od počátku letošního roku pod hlavičku vlašimského městského úřadu.
Rok už je také v provozu pobočka infocentra s internetovou studovnou v prostorách rekonstruovaného vlašimského nádraží. V loňském roce využilo služeb Podblanického infocentra více než osm tisíc návštěvníků. To je zhruba o tisíc návštěvníků více než v roce předcházejícím.
„Naší hlavní náplní je vedle poskytování informací o regionu, podpory při pořádání kulturních či sportovních akcí také vytváření, zpracování a distribuce propagačních materiálů, rozvoj regionální turistiky a další aktivity spojené s městem a regionem Podblanicka,“ uvedla vedoucí Podblanického infocentra Lenka Röschelová. Ta před dvěma lety převzala od C.O.T. media ocenění v soutěži informačních center za třetí místo v kategorii Nejlepší nestátní informační centrum v České republice.
V Nebesářových domcích na zámeckém nádvoří, kam se před necelými čtyřmi lety Podblanické infocentrum přestěhovalo z pronajatých prostor v Pláteníkově ulici, se pracovníkům zařízení pro rozvoj místního turistického ruchu daří postupně navyšovat počet zájemců své služby. Po třech úspěšných sezonách vzrostl počet návštěvníků šestinásobně.
„Oblíbenou službou skupin i jednotlivců je prohlídkový okruh zámeckým parkem s průvodcem, veřejný internet nebo zajištění vstupenek na kulturní a společenské akce v rámci sítě TicketPro,“ doplnila Röschelová s tím, že v infocentru je možné také sehnat vstupenky na místní akce.
Pro turisty je také důležité zapojení do rezervačního systému ubytování a samozřejmostí ne možnost nákupu map, knih, pohlednic, turistických známek a dalších regionálních propagačních materiálů.
O zdárný provoz městského zařízení se starají tři pracovnice a letní turistikou sezonu zajišťují navíc brigádníci z řad studentů. Bez nich by se podle vyjádření vedení infocentra široká škála služeb při zvyšujícím se zájmu turistů dala stihnout jen stěží. „Studenti zajišťují hlavně prohlídkový okruh, v němž turisté navštíví Starý hrad, opravený Čínský pavilon a získají informace o přírodních a historických zajímavostech vlašimského parku,“ doplnila Röschelová.

KAREL CHLUMEC