Akci pořádá dětský ekoklub Breberky už třetí rok v rámci čtrnáctého ročníku Noci s Andersenem. Organizátoři noci, která má dětem přiblížit důležitost čtení, připravili bohatý program, který se neomezí jen na prostory ekocentra.

„Patronem letošního ročníku je psí hrdina, detektiv Vrťapka. Spolu s ním budou děti pátrat po ztraceném obrazu z výstavy Aleny Kadavé, která je teď instalována v ekocentru. Na malé detektivy čekají různé kvízy a úkoly, které budou plnit na jednotlivých zastaveních v zámeckém parku i ve městě. Jejich vyluštění je postupně přivedou na stopu ztraceného obrazu," informovala Jarmila Klaudysová z ekoklubu Breberky a dodala, že kromě toho účastníci Noci s Andersenem navštíví služebnu vlašimských městských strážníků.

V průběhu večera čeká na nocležníky v ekocentru promítání kreslených detektivek a čtení dětských detektivních příběhů, které bude pokračovat i po večeři a uložení do spacáků.

„Rodiče přihlášených děti byli informování, že mají děti vybavit karimatkou, spacákem, věcmi na spaní a hygienickými potřebami. Nic víc není potřeba," dodala organizátorka z ekoklubu s tím, že sobotní ráno začne buchtami od maminek a pak děti spolu s přicházejícím rodiči mohou projít paraZOO se zvířaty a ukázat jim, kde se ukrýval ztracený obraz z výstavy.

„Samozřejmě nepůjde o originál obrazu Aleny Kadavé-Grendysové, ale jeho kopii," ujistila Jarmila Kadavá.

Noc s Andersenem se pořádá u příležitosti výročí narození Hanse Christiana Andersena, které připadá na 2. dubna. Tento den je od roku 1967 vyhlášen i Mezinárodním dnem dětské knihy.

KAREL CHLUMEC