Důvodem k přesunu úředních hodin z pondělí na úterý jsou volby do Evropského parlamentu. Sčítání hlasů v noci na pondělí totiž na jeden den vyřadí radnici z činnosti. Úterní úřední hodiny budou ale navíc zkráceny.

„Mnoho úředníků bude pracovat celou noc. Řádově jsou jich desítky. Nebylo by to vůči nim fér a navíc to odporuje zákonu,“ informoval vlašimský místostarosta Karel Kroupa s tím, že zákon nařizuje dodržování přestávek v práci.

Na Benešovsku je vlašimský úřad jediný, který k takovému opatření přistoupil. „Provoz na úřadě bude normální. Pouze na některých odborech bude počet lidí redukován. Ale jsme velký úřad a tak bude zajištěn dostatečný počet pracovníků, kteří se budou lidem věnovat, uvedla tajemnice MěÚ Benešov Marie Stibůrková.

K omezení pondělních služeb veřejnosti však nepřistoupí ani menší města jako jsou Votice nebo Týnec nad Sázavou. „Nikde nemáme pouze jednoho pracovníka, chod úřadu určitě zajistíme,“ řekla tajemnice votické radnice Jaroslava Ptáčková. Podobně jsou na tom také v Týnci nad Sázavou. I tady si lidé mohou během pondělka tak jako kterýkoliv jiný úřední den dojít na městský úřad vyřídit potřebné záležitosti.

„Určitě všichni úředníci nejsou u voleb. Práce odborů proto bude zabezpečena a budou normální úřední hodiny,“ sdělil tajemník týnecké radnice Miloš Albl.

V celé republice je tak Vlašim vedle Frýdlantu nad Ostravicí jedním ze dvou měst, které v pondělí po evropských volbách lidem požadovanou službu nezajistí.

KAREL CHLUMEC