Hlavně při odbočování vlevo a v dopravních špičkách se z křižovatky stávala doslova past. Teď to však vypadá, že vlastník části pozemku nutného pro vykoupení pro účely stavby, po předchozím zdráhání, půdu přece jen pro stavbu uvolní. Firma pronajímající pozemek společnosti Billa tím umožní dokončit potřebné legislativní kroky předcházející samotné stavbě.


„Dostali jsme informaci od právního zástupce zahraničního vlastníka supermarketu s přilehlými pozemky, které firma pronajímá společnosti Billa o dohodě na vyčlenění části pozemku z nájemní smlouvy. Tuto část pozemku ke stavbě kruhového objezdu potřebujeme koupit," vysvětlil vlašimský starosta Luděk Jeništa s tím, že vedení radnice zároveň dostalo od společnosti Billa dvojjazyčný návrh smlouvy. Získáním problematického pozemku, který brzdil stavbu, by tak byly dokončené veškeré kroky a stavbě už by nic nebránilo.


„O potřebě zbudování kruhového objezdu v této části města uvažujeme už řadu let. Projekt, studii a další podklady máme připraveny a vyřešení křižovatky by tak pomohlo hladkému a bezpečnějšímu průjezd v tomto místě," řekl starosta s tím, že jde o komunikaci druhé třídy, která je v majetku Středočeského kraje. Krajští zastupitelé už před časem dali projektu zelenou.


Dalším krokům však bránily nevyjasněné majetkově právní vztahy k přilehlým pozemkům. Vedení vlašimské radnice proto přes dva roky vyjednávalo s německou stranou o necelých dvou stech metrech čtverečních přilehlého pozemku, do něhož by kruhový objezd zasahoval. Problém byl v tom, že nájemci Billy chtěli pozemek vyjmout z nájemní smlouvy, pronajimatel, firma se však zdráhala.


Město Vlašim mělo původně pozemky u Blanice, na kterých dnes stojí supermarket, ve svém vlastnictví. V devadesátých letech je ale navzdory velké kritice při přípravě takzvané přeložky poměrně nevýhodně prodalo zahraničnímu vlastníku. Teď musí malou část z nich pracně získávat zpět.
„Až se nám podaří tuto část pozemku získat, bude už záležet vše na vlastníku komunikace, Středočeském kraji, aby do kruhové křižovatky investoval," dodal Jeništa.
KAREL CHLUMEC