Ani umělá hnízda ale neřeší znečišťování okolí ptačími výkaly, což loni vyvolalo uvedený exces, při němž pracovníci údržbářské firmy strhli hnízda i s mláďaty. ČSOP proto doporučilo majiteli supermarketu, aby exponovaná místa opatřil síťkami bránícími jiřičkám v zahnízdění nad nákupními vozíky.

„V našem zájmu je zajistit dostatečný životní prostor pro volně žijící zvířata, ale také omezit jejich konflikt s lidmi. Věřím, že ptáci využijí náhradní hnízda a celá loňská kauza i její letošní dokončení ukáží, že je to možné,“ dodala Alena Konvalinová.

close Nová umělá hnízda pro jiřičky u obchodního domu Albert ve Vlašimi. info Zdroj: ČSOP Vlašim zoom_in Nová umělá hnízda pro jiřičky u obchodního domu Albert ve Vlašimi.

Velké pozdvižení a pobouření veřejnosti vyvolal loni na konci máje bezprecedentní útok na chráněné ptáky. Údržbáři jejich původní hnízdiště strhli i s mláďaty. Všechno se to odehrávalo přímo před zraky zákazníků.

Obchodník se následně za situaci omluvil. Ale policisté nikomu trestný čin týrání zvířat neprokázali. Věc skončila jako přestupek. Firma Ahold však alespoň vyvodila podle tiskového mluvčího Jiřího Marečka důsledky vůči konkrétnímu zaměstnanci. A také se teď firma zasadila o nápravu formou instalace umělých hnízd.