Chodník je investicí Benešova, ale velkou opravu spojenou se stavbou nových částí komunikace na „zbylé“ části krajské silnice II/112 mezi Benešovem a prvním železničním přejezdem u Struhařova, zaplatí Krajská správa a údržba silnic Středočeského kraje (KSÚS). Jako o „zbylé“ části silnice, která dosud neprošla rozsáhlou opravou, se o ní hovoří v souvislosti celkovou rekonstrukcí celého středočeského úseku silnice. Tedy od zmiňovaného prvního struhařovského železničního přejezdu až za Čechtice, na hranici s Pelhřimovskem v Kraji Vysočina.

O akci ve „zbylé“ části silnice od Benešova se přitom hovoří už dlouho. KSÚS dala ale letos přednost rekonstrukci silnice II/113 z Vlašimi do Divišova, tedy komunikaci, jejíž kvalita byla bez přehánění doslova hororová. „A kvůli tomu a celkové uzavírce silnice bylo nutné určit objízdnou trasu, kterou zajišťuje právě silnice II/112. Proto kraj akci, která se dotýká i nás v Benešově, přesunul až na další rok,“ připomněl benešovský místostarosta Roman Tichovský.

Vzniknou dvě nové okružní křižovatky

Středočeští cestáři nebudou pouze opravovat zmiňovaný úsek mezi Benešovem a struhařovským přejezdem. Ostatně, část z něj, od křižovatky na Myslič a Boušice, k místu vzdálenému jen 100 metrů před křižovatkou silnic druhé třídy 111 a 112 a 90 metrů za ní, je už rekonstruovaný. Cestáři se tak připravují na rekonstrukci 2200 metrů silnice od Benešova k Boušicím a také silnic 111 a 112 přiléhajících ke jejich křížení. Tento úsek nebude ale celkově delší, než jeden kilometr. V souvislosti s tím se středočeští cestáři připravují také na výstavbu dvou okružních křižovatek. Jedna ze staveb se odehraje právě u Struhařova, kde se na bezpečnější „kruhák“ změní klasický kříž tedy místo protnutí silnic 111 a 112.

„Kvůli přestavbě křižovatky u Struhařova se v současné době dokončuje dokumentace pro provedení stavby včetně soupisu prací a rozpočtu. Tyto materiály by měly být dokončeny za začátku září,“ uvedla tisková mluvčí KSÚS Petra Kučerová s tím, že stále probíhá majetkoprávní příprava. „Uzavřena je již smlouva s ČEZ na odběrné místo kvůli veřejnému osvětlení okružní křižovatky,“ dodala. Následně, po uvedených administrativních krocích, KSÚS začne připravovat výběrové řízení na zhotovitele díla. Samotná stavba okružní křižovatky u aby se stavba mohla rozeběhnout v následujícím roce 2024.

Krajští cestáři ale v rámci rekonstrukce postaví i druhou okružní křižovatku. Ležet bude v dolní části benešovské Vlašimské ulice, prakticky na levém břehu Benešovského potoka. Most, který jako jeden z výjezdů z kruháku povede přes potok poskytne také místo pro chodník, který nahradí současné provizorium a naváže na výš zmiňovaný a nyní dokončovaný chodník. Tato stavba, jak potvrdil benešovský místostarosta, ale nebude probíhat souběžně s budováním kruhového křížení u Struhařova. „Teprve po výstavbě kruháku u Struhařova se bude moci začít stavět okružní křižovatka také ve Vlašimské ulici,“ připomněl Roman Tichovský.