Nejen plamenům, ale také ostrým zubům musí čelit při výkonu svého povolání profesionální hasiči. Naposledy se před psími kousanci musela bránit vlašimská jednotka, jež zachraňovala křížence kokršpaněla z bernartického lomu.
  Zvíře spadlo z výšky dvaceti metrů, ale naštěstí ne až na dno. Zachytilo se na traverzu, odkud nemělo úniku. Nezbývalo, než přivolat zachránce.
„Do lomu jsem se slaňoval s velitelem zásahu Vratislavem Hrubantem. Pes byl hodně vyděšený, neměl před námi kam utéct, a tak nás napadl. Protože jsme s tím už počítali, měli jsme na sobě zásahový oblek. Ten zuby neprokously,“ podělil se o zážitek profesionální hasič z Vlašimi Evžen Holan.
Tentokrát měli zachárnci stěstí. Pes byl totiž bez majitele a pokud by je poranil, těžko by dohledávali jeho průkaz, že byl očkovaný proti vzteklině.
Výjezdů k uvíznutým zvířatům není mnoho, do roka zhruba na deset. Ne vždy je ale zásah odborníků opravdu nutný. Hasičům tu a tam přidělávájí lidé práci zbytečně.
„V zákoně o požární ochraně máme nejenom záchranu osob, ale i jejich majetku a zvířat. To však neznamená, že by nás měli lidé volat, kdykoliv jim například ulétne papoušek. Měli by být trochu morální a uvědomit si, že takovým výjezdem nás oslabují a zdržují od důležitější práce,“ upozornil Josef Setnička, ředitel benešovského hasičského zásahového sboru s tím, že občané mohou využívat i dobrovolných hasičských sborů.
Zdejší profesionálové už mají zkušenost i s vyprošťováním koně ze studny, k němuž došlo před časem na Neveklovsku.