S vyrovnaným rozpočtem v letošním roce hospodaří vlašimská radnice. Požadavky jednotlivých odborů městského úřadu překračovaly možnosti původně navrhovaného rozpočtu o několik desítek milionů korun, proto se pracovníci úřadu i zastupitelé pořádně zapotili, než mohli rozpočet, kde se příjmy a výdaje rovnají, sestavit a odsouhlasit.
„Stalo se tak samozřejmě za cenu zrušení celé řady investičních akcí, které bychom jinak rádi uskutečnili.A tak jsme škrtali, omezovali a snižovali, až jsme původní schodek odbourali,“ přiblížil nelehkou práci na rozpočtu starosta Vlašimi Luděk Jeništa s tím, že ve výdajové části rozpočtu je řada položek, které zrušit nelze. Jako příklad uvádí městskou hromadnou dopravu, na kterou radnice vynaloží 820 tisíc korun. Dalších více než milion korun spolkne meziměstská dopravní obslužnost. Téměř jeden a půl milionu vynaloží město na náklady spojené s provozem pečovatelské služby a neuvěřitelných třicet milionů korun vyplatí radnice na sociálních dávkách.
„Ze zákona povinné provozní prostředky na provoz základních a mateřských škol i některých příspěvkových organizací se pohybují také v řádech milionů,“ říká vlašimský starosta. Necelé tři miliony korun tak obdrží na provoz ZŠ Sídliště a se stejnou částkou může počítat i ZŠ Vorlina. Celkem tři miliony poputují mateřským školám adva a půl milionu do školních jídelen. „Provoz Kulturního domu Blaník přijde město na dva a půl milionu korun a stejná částka v rozpočtu je určena pro městskou knihovnu,“ dodává Luděk Jeništa.
„Nemalé investice jdou i do infrastruktury, na podporu vlašimského sportu a modernizaci školských zařízení,“ podotýká starosta. Vlašimská radnice v rozpočtu pamatuje také na kulturní a společenské akce a ráda by udržela jejich dosavadní úroveň i četnost. „Vyhlášenými akcemi nejen pro místní jsou například májové slavnosti, pohádkové léto nebo dny kulturního dědictví,“ uvádí některé z nich Luděk Jeništa a dodává, že mimořádně velké investice se budou hradit mimo rozpočet, z evropských a českých fondů.