Po hospodaření v rozpočtovém provizoriu schválili zastupitelé řádný rozpočet města na letošní rok. Ten je sestavený jako schodkový, přičemž výdaje převýší příjmovou složku o sto šestnáct milionů korun.
Rozdíl je způsobený splátkami, nevyčerpanými úvěry a dvacetimilionovým zůstatkem hospodaření z loňska.
„Rozpočet jsme připravovali trochu i v návaznosti na současnou hospodářskou krizi. Máme sice určitý odhad daňových příjmů, otázkou je ale to, zda se naplní,“ uvedl starosta dvanáctitisícové Vlašimi Luděk Jeništa.
Rozpočet proto počítá i s pětimilionovou rezervou pro případ, že by se nepodařilo naplnit jeho příjmovou část. Největší příjmovou položkou tvoří daně, na nich by město mělo získat téměř sto třicet milionů korun.
„Nad nimi však visí otazník. Pocit nejistoty je spojen s tím, zda opatření, které stát provádí, nedopadnou na obce a města v podobě nenaplnění plánovaných příjmů ze sdílených daní,“ informoval Luděk Jeništa s tím, že podle toho se také budou odvíjet plánované investiční akce.
A které by to měly být? Pokračování v rekonstrukci a zateplení ZŠ Vorlina spojené s kompletní výměnou zhruba pěti set oken a instalací nové tepelné soustavy v hodnotě padesáti milionů korun. Zateplení fasády tělocvičny ZŠ Sídliště, zateplení výměnu oken MŠ Kolonka, zateplení průchodu MŠ Velíšská. „Zároveň připravujeme prostory v budově nad bývalou lékárnou Na Tenise, kde bychom od září chtěli otevřít další jednu třídu mateřské školy pro osmadvacet dětí. Nynější kapacita čtyř mateřských škol totiž přestala stačit poptávce,“ doplnil Jeništa. Pokud se radnici podaří získat dotaci, měla by být v budoucnu postavená nová školka za čtyřicet milionů korun. Ta by mohla začít fungovat od září příštího roku.
Rozpočet počítá také s investicemi do sportu. Modernizace by se tak měly dočkat areály Na Lukách a v Kolárově ulici. „Nová umělá tráva na hřišti za vstupem do areálu i atletické dráhy včetně sektorů jsou větší akce, na něž se snažíme získat dotace. Ale ne vždy to vychází,“ řekl starosta Vlašimi a doplnil, že přestože je již také hotová studie nového zimního stadionu, výstavba bez výrazné podpory zvenčí není reálná.
Nutná je podle vedení vlašimské radnice také vnitřní rekonstrukce Kulturního domu Blaník, kde by se změny měly týkat především osvětlení jeviště a oprava elektroinstalace. Po výměně střešní krytiny by na řadu měla přijít také fasáda kulturního domu, která již volá po renovaci a peníze by se v rozpočtu měly najít také na další modernizaci Spolkového domu sourozenců Roškotových.
Ani řešení dopravních problémů se městský rozpočet nevyhnul. Během letošního roku by měly být zahájeny stavební práce v Masarykově ulici na příjezdových komunikacích k panelovým domům pro vozidla záchranného systému, ke sportovnímu reálu Na Lukách by se mělo sjíždět přímo z přeložky za mostem přes Blanici a v sídlištních zástavbách zase hodlá město rozšířit počet parkovacích míst. „V oblasti dopravy bychom potřebovali o mnoho milionů více, ale naše možnosti jsou bohužel omezené,“ dodal k problémům dopravy Luděk Jeništa. Městský rozpočet počítá také s pěti miliony korun na projektové dokumentace, na jejichž podkladě chce město žádat o dotace. „Chceme pokračovat ve vytváření dalších projektů, které by přinesly do Vlašimi peníze v podobě evropských i státních dotací,“ podotkl starosta.
KAREL CHLUMEC