V režii města se budou slavnosti letos konat jen v zámeckém parku, druhá část “Májovek”, kterou připravil zdejší Spolkový dům, se uskuteční na zahradě domu na Palackém náměstí, a to také od 10. hodiny.

To, že budou městské, Májové slavnosti jen v zámeckém parku, a zúčastnění tak nepotkají jediného stánkaře v ulicích, je způsobeno aktuálními uzavírkami ve Vlašimi.

“Letošní „Májovky“ se kompletně přesunou do zámeckého parku, neboť z důvodu rozsáhlých silničních stavebních úprav vede centrem města objízdná trasa. Proto byli pořadatelé z důvodu bezpečnosti nuceni přesunout do parku i stánkový prodej z Komenského ulice a pódium pro dechový orchestr Sebranka. Návštěvníci je najdou na nádvoří vlašimského zámku,” uvedl Tomáš Vondráček z mediálního a kulturního oddělení města.

Ti, kteří na Májové slavnosti půjdou, si tak musí dát pozor na zhuštěný silniční provoz i tam, kde by ho během jiných ročníků této akce nečekali.

Nejen kvůli tomu, ale také pro bezkonfliktní průběh slavností budou posíleny policejní hlídky. “Na nohou budou všichni strážníci. Budeme řešit veřejný pořádek při akci, dopravu, a to především v rámci dané objízdné trasy. Musíme zajistit plynulost provozu jak pro osobní vozidla, tak pro integrovaný záchranný systém. K dispozici budeme mít odtahové vozidlo v případě, že by neukázněný řidič zaparkoval v místech objízdné trasy tam, kde nemá,” podotkl velitel vlašimských, městských strážníků Václav Fejtek.

Právě doprava, a hlavně parkování, během Májových slavností je řadu let palčivým problémem. Město totiž nedisponuje vlastním, velkým parkovištěm, kde by mohli návštěvníci svá auta zaparkovat. Proto již dlouho funguje praxe, že kdo dřív přijede, ten lépe parkuje. A parkuje se všude. Na parkovištích u obchodních domů, v ulicích u rodinných či panelových domů, nebo až za hranicemi města.

Proto město na poslední chvíli zareagovalo, i tak ale z jeho vyjádření nevyznívá žádné uspokojující řešení. “Zajištění parkování ve městě během slavností souvisí také s možnostmi ve městě a s ochotou návštěvníků akce se systému odstavného parkování podřídit. V minulosti jsme pro návštěvníky akce připravili dostatečně velké odstavné parkoviště na letišti, odkud byla k dispozici permanentní kyvadlová autobusová doprava. Náš záměr se bohužel minul účinkem a této možnosti téměř nikdo nevyužíval,” dodal za město Tomáš Vondráček s tím, že z této zkušenosti vedení města tedy ví, že návštěvníci akce raději volí vyhledání volných míst ve městě, co nejblíže lokalitě akce.

Obyvatelé Vlašimi jsou v tomto ohledu rozděleni na dva tábory. Někteří míní, že není problém se jeden den v roce přizpůsobit a špatnou situaci s parkováním vydržet. Jiní tvrdí, že by naopak město mělo zkrátka zajistit dostatečné parkoviště. Někteří se zase vyjádřili, že argumentu s parkovacími místy na letišti nerozumí, protože o takové možnosti nikdy nevěděli.

I přesto, že situace s parkováním je ve Vlašimi tristní, je jasné, že program akce bude více než bohatý. A právě připravený program by mohl návštěvníkům leccos vynahradit. Zábavu si užijí jak děti, tak dospělí. “Dospělí jistě ocení regionální pódium s místními rockovými kapelami a hlavní pódium, kde se letos představí kapely Mirai, Žlutý pes a jako vrchol dne nestárnoucí kapela Olympic,” dokončil Tomáš Vondráček. Pro děti bude připravena zejména dětská scéna, na které se po celý den budou střídat umělci, kteří děti pobaví a rozesmějí. Pro celé rodiny budou jistě zajímavé parkurové závody na koních a vystoupení kynologů na Velké louce či svezení se kočárem taženým koňmi, nebo plavba po řece Blanici. Samozřejmostí je mnoho stánků s řemeslnými výrobky a občerstvením.