Díky tomuto významnému kroku zmizí roztříštěnost organizace. Ta má nyní ve městě hned několik pracovišť, například občanskou poradnu či charitní obchůdek. Charitní klubovna se během uplynulých čtyř let dokonce třikrát stěhovala. Ale ani ve vlašimské poliklinice to pro seniory není úplně jednoduché.

V objektu je charita rozmístěná po třech patrech. A na to doplácí nejen organizace, ale především její klienti. „Stěžují si, že nás musí hledat. Proto je pro nás přestěhování na jedno místo, hned po zajištění našich služeb, druhým nejdůležitějším úkolem,“ poznamenala ředitelka.

Už po prázdninách tak klienti charity najdou všechny služby pod jednou střechou, což v počátcích fungování organizace nebylo možné. O další služby se totiž rozrůstala postupně.

Podle výsledků zatím posledního kontrolního dne, který se uskutečnil ve středu, je reálné, že zhotovitel stavbu investorovi předá na konci července. Ředitelka tak věří, že se už během srpna charita postupně do nového sídla v Tovární ulici nastěhuje v září a pak zahájí plný provoz.

Chudá Tříkrálová sbírka

Charita však neřeší jen blízkou budoucnost v podobě stěhování. Důležitou okolností jejího fungování bude také schopnost splácet dvanáctimilionový úvěr. Pro platby úvěru, ročně zhruba půl milionu korun, organizace využívá dary těch, kteří v regionu přispívají do Tříkrálové sbírky. Z vybraných peněz může využít až 65 procent.

Jenže letos kvůli koronaviru vybrali koledníci o 210 tisíc korun méně než v minulosti. „Dluhy umořujeme, ale je to na hraně,“ přiznala Daniela Laloučková.

Charita navíc loni na jaře přišla o část příjmů, když se vlivem začínající pandemie lidé sociálních služeb raději vzdali a o své blízké pečovali samy. Teď je ale situace naprosto odlišná. „O naše služby je velký zájem,“ uvedla ředitelka. Přičítá to především tomu, že rodiny po koronavirovém psychickém vypětí hledají úlevu a sociální služby si více sjednávají.

„Také proto se těším, až budeme v novém centru. Ale teprve samotný provoz v novém nám ukáže, jakou další doplňkovou činnost budeme muset zavést, abychom všechno zvládli. Ve vlastním však budeme mít volnou ruku a budeme moci služby ještě rozšiřovat. Třeba o chráněnou dílnu,“ dodala Laloučková.