I když patolog, který zjišťoval příčiny čtvrtečního skonu osmnáctiletého muže z Vlašimi ještě nevydal oficiální zprávu, Benešovskému deníku se z neoficiálního zdroje podařilo zjistit, že mladík údajně zemřel na udušení kvůli vdechnutí krve. Právě to by ale vyšetřování případu mohlo posunout zcela jiným směrem. Původně se totiž uvažovalo o tom, že mladý muž zemřel kvůli vysoké ztrátě krve. K ní došlo devátý den po neodkladné operaci krčních mandlí v benešovské nemocnici.
„Pacient byl do nemocnice přijat ve velmi vážném stavu po dva týdny trvající neefektivní léčbě u praktického lékaře. Bylo nutné mu odstranit krční mandli a ošetřit rozsáhlé zánětlivé ložisko, protože hrozila otrava krve,“ upřesnil důvod operace mluvčí Nemocnice Rudolfa a Stefanie Petr Ballek.
Devátý den po operaci, která podle mluvčího proběhla standardním způsobem a bez potíží se vyvíjel i pacientův pooperační stav, však mladíka našli rodiče v kaluži krve. Sanita podle rodiny přijela až dlouho po jejím vyžádání. Nina Šeblová z tiskového oddělení ZS ale ujistila, že tým záchranářů byl na místě už za tři minuty po prvním volání.
Kde je tedy rozpor mezi jednotlivými tvrzeními? Nesoulad je i mezi první informací, že chlapec zemřel kvůli ztrátě krve a tou, že k tragédii došlo kvůli aspiraci krve a následnému udušení.
„Pacient byl v sanitě zaintubován, měl zajištěné dýchací cesty, hradili jsme krevní ztráty. Proto se v sanitě zadusit nemohl. Pokud došlo k dušení, pak ještě doma,“ tvrdí Tereza Janečková, mluvčí ZS Středočeského kraje.
Proč se nepodařilo mladíka do nemocnice přivézt včas, případně jakým způsobem probíhal zákrok záchranářů v sanitě, zůstává zatím dalšími nezodpovězenými otázkami.
Podle mluvčího Ballka nemá operace v NRS Benešov přímou příčinnou souvislost se skonem hocha. Krvácení z rázy po operaci mandlí je poměrně častou komplikací, nikoli ale smrtelnou. Příčinou bývá odloučení povlaku rány.

Náměstkyně ředitele středočeské záchranky Jana Šeblová o vlašimském případu

Minulý čtvrtek ráno se odehrála na okraji Vlašimi tragédie, při níž v sanitce záchranné služby skonal mladík.
Náměstkyně ředitele pro léčebnou preventivní péči Jana Šeblová ze středočeské záchranky k případu poskytla své odborné stanovisko.
„Ve Vlašimi 3. července 2008 v 6.51 volala na tísňovou linku 155 matka, že její syn po operaci mandlí silně krvácí.
Operátorka zjistila od matky adresu a v 6.53 dle času zdravotnického operačního střediska (ZOS) předala výjezd vozu rychlé lékařské pomoci (RLP) z Vlašimi.
Mezitím volal ještě v 6.54 otec pacienta. Operátorka ho ujistila, že posádka je na cestě. Znovu v 6.57 volala matka pacienta.
Posádka na místo dorazila v 6.59. Vše je na digitálním záznamovém zařízení ZOS, povinně dle zákona archivované. Stejně tak můžeme výjezd sanitního vozu doložit výpisem z navigace GPS.
Na místě lékař našel pacienta v bezvědomí v kritickém stavu, Došlo před naším příjezdem k silnému krvácení s manifestním šokovým stavem, bez měřitelného tlaku a došlo, i vzhledem k operačnímu místu, ke krvácení a vdechnutí krve do dýchacích cest. Lékař zajistil dýchací cesty intubací a odsával obsah dýchacích cest, zajistil žilní vstup a podával koloidní roztok ke hrazení krevních ztrát.
Jeho postup byl v dané situaci zcela správný a lege artis. Na místě strávila posádka 10 minut, takže k prodlevě nedošlo, lokálně příslušné ARO bylo ze strany operačního střediska avizováno.
Všechny tyto údaje jsou ve zdravotnické dokumentaci, kterou nemůžeme pochopitelně dle platné legislativy poskytnout tisku, ale samozřejmě ji předložíme soudnímu znalci, bude-li v tomto případu ustanoven,“ uvedla Jana Šeblová.