Kvůli zajištění bezpečnosti pak strážníci jedno z pouhých dvou spojení pravého s levým břehem řeky Sázavy, uzavřeli. „Kmen poškodil zábradlí a město na most přivolalo k posouzení statika,“ vysvětlil velitel strážníků.

Odborník na posouzení statiky objektů by se do Sázavy měl dostavit během několika málo, zatím neupřesněných dnů. Právě z toho bude také vyplývat, jak velkou škodu událost způsobila a kolik peněz bude potřeba na nápravu stavu. „Dnes určitě nepřijede, pravděpodobně by se tak mohlo stát v sobotu 23. října, ale je to prozatím bez záruky,“ připomněl Luboš Jelínek.

Následky vichřice. Ilustrační foto
Na Benešovsku vichr převracel vozidla, lámal stromy a poškozoval střechy

Podle místostarostky Moniky Pospíšilové, která je pověřena zastupitelstvem vykonávat funkci starosty Sázavy, má statik po čtvrtečním řádění větru, který měl sílu orkánu a dostal jméno Ignác, hodně práce a není jisté, zda zvládne vyhotovit posudek v sobotu také v Sázavě. „Strom poškodil dvě pole zábradlí," popsala.

Také proto pravděpodobně lávka zůstane uzavřená, což by mohlo platit i přes víkend. Pěší se z pravého břehu Sázavy, kde stojí také klášter, dostanou na levý se sídlištěm a centrem města po delší trase. Ta přes lávku měří zhruba 400 metrů, chůze přes hlavní silniční most pak minimálně dvakrát více.